Barry Callebaut “Forever Chocolate” ilerleme raporunun sonuçlarını açıkladı


 • Barry Callebaut 2016 yılında başlattığı Forever Chocolate hareketinin 2020/2021 ilerleme raporunu yayınladı.
 • Rapora nazaran;
  1. Kakao çekirdeklerinin 43’ünü ve süt, şeker, kuruyemiş üzere öteki çikolata bileşenlerinin 66’sını sürdürülebilirlik programlarına uygun biçimde tedarik etmeye başladı.
  2. Direkt tedarik zincirinde yer alan 200 binin üstünde kakao çiftçisi yoksulluktan kurtuldu.
  3. 25 binin üzerinde çocuk personelliği olayı belirledi ve hususla ilgili çalışmalar hayata geçirdi.
  4. Dünya genelindeki 59 fabrikasında hayata geçirdiği aktif kaynak kullanımı uygulamaları ile bir ton eser başına karbon yoğunluğunda 17’den fazla azalma kaydetti, karbon ayak izini ise 8’e yakın oranda azalttı.
 • Barry Callebaut, milletlerarası sürdürülebilirlik derecelendirme kuruluşu Sustainalytics tarafından tedarik zincirindeki risklerin idaresi alanında bedellendirilen 205 besin şirketi ortasından üst üste 3. defa birinci 3’te yer almayı başardı.

Dünyanın önder yüksek kaliteli çikolata ve kakao eserleri üreticisi olan Barry Callebaut, çikolata tedarik zincirindeki meselelerin üstesinden gelmek için hem ticari hem de ahlaki bir yükümlülüğü olduğuna inanıyor. Bu inançla, “Forever Chocolate” hareketi ile 2025 yılına kadar sürdürülebilir çikolatayı bir norma dönüştürmeye, kakao tedarikinin geleceğini teminat altına almaya ve çiftçi geçim kaynaklarını güzelleştirmeye kararlı olan şirket, “Forever Chocolate” olarak tanımladığı vizyonu ile çikolata tedarik zincirindeki en büyük sürdürülebilirlik problemlerini ele alıyor ve çikolatanın çiftlikten damaklara ulaşana kadarki seyahatinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için çok önemli sürdürülebilirlik adımları atıyor.

Amacı, 2025 yılına kadar tabiata saygılı ve karbon olumlu üretim, sıfır çocuk personellik, 500.000’den fazla kakao üreticisinin refahının yükseltilmesi ve 100 sürdürülebilir kaynaklar ile üretim olan Şirket’in “Forever Chocolate” hareketinin 2020/2021 yılı ilerleme raporu yayınlandı.

İlerleme Raporu, Barry Callebaut’un kaynak kullanımındaki iyileştirmelerini, kakao çiftliği topluluklarını desteklediğini, fabrikalarında kaynak tüketimini azalttığını ve sürdürülebilir kaynaklı çikolata alımını teşvik ederek paydaşlarını da harekete dahil etmek için çalıştığını ortaya koyuyor.

2025’e kadar 500.000’den fazla kakao üreticisinin refah düzeyini yükseltmeyi amaçlıyor

Program ile 200 binin üzerinde kakao çiftçisi Barry Callebaut tedarik zincirine dahil oldu. Direkt tedarik zincirinde yer alan 200 binin üstünde kakao çiftçisinin ömür standartlarının yükselmesine takviye olan şirket, 125 binin üstünde çiftçiye tarım tekniklerini güzelleştirmek, randımanı artırmak, geliri çeşitlendirmek ve çiftçilik uygulamalarını düzgünleştirmek gayesiyle çiftlik eğitimleri hizmeti veriyor. Ayrıyeten 92.000’nin üzerinde çiftçi Barry Callebaut’un oluşturduğu 10 yıllık Çiftlik İş Planını uygulamaya başladı.

2025 yılına kadar tedarik zincirinde çocuk işçiliğini kaldırmayı hedefliyor

Fildişi Kıyısı ve Gana’da çocuk işçiliğinin yaygın olması nedeniyle bunun önüne geçmek isteyen Barry Callebaut, Forever Chocolate programı çerçevesinde bölgede 25 binin üzerinde çocuk personelliği hadisesi belirleyerek hususla ilgili çalışmalar hayata geçirdi. Çocuk işçiliğini önlemek ve çocuk haklarını korumak maksadıyla mahallî devlet kurumları, toplumsal refah uzmanları, topluluk planlamacıları, öğretmenler ve mahallî dini önderlerin iştirakini bir ortaya getiren bir program izleyen şirket, bölgedeki 237 kakao çiftliğinde yer alan tüm çiftçilere çocuk personelliği farkındalık eğitimleri düzenledi ve çocukların eğitim hayatına dahil olmaları için teşvik ve takviye faaliyetleri başlattı. Yanı sıra kakao çiftçilerine yönelik faal tarım ve finansal okur-yazarlık hususlarında kendilerini geliştirecekleri eğitimler verildi.

2025 yılına kadar 100 sürdürülebilir kaynaklar ile üretim

Forever Chocolate maksatları çerçevesinde, Barry Callebaut kakao çekirdeklerinin 43’ünü ve süt, şeker, kuruyemiş üzere öteki çikolata bileşenlerinin 66’ını sürdürülebilirlik programlarına uygun halde tedarik ediyor. Sütü mümkün olan en sürdürülebilir halde tedarik etme gayesiyle VisionDairy Tüzüğünü oluşturan Şirket’in markalarından biri olan La Morella Nuts da Çiftlik Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi (FSA) sertifikası alan birinci fındık şirketi oldu.

2025 yılına kadar tabiata saygılı ve karbon olumlu üretim

Şirket, emisyonlarını azaltmak hedefiyle operasyonlarının güç verimliliğini ve kullandığı güç cinsini düzgünleştirmeye yönelik olarak 26 fabrikasında yenilenebilir güç kullanımını artırdı. Dünya genelindeki 59 fabrikasında hayata geçirdiği faal kaynak kullanımı uygulamaları ile bir ton eser başına karbon yoğunluğunda 17’den fazla azalma kaydetti, karbon ayak izini ise 8’e yakın oranda azalttı. Fildişi Kıyısı’nda 300 hektarlık bozulmuş orman alanının ekimine başladı. Ağaç dikme faaliyetleri sonrasında Gold Standard Value Chain Intervention metodolojisine nazaran, bu rapor devrinde toplam 240.000 tCO2e azaltımı sağladı.

205 şirket ortasında bir kere daha birinci 3’te

“Forever Chocolate” hareketinin 2020/2021 yılı ilerleme raporu sonuçları ile Barry Callebaut, milletlerarası sürdürülebilirlik derecelendirme kuruluşu Sustainalytics tarafından tedarik zincirindeki risklerin idaresi alanında bedellendirilen 205 besin şirketi ortasından üst üste 3. kere birinci 3’te yer almayı başardı.

Bahisle ilgili açıklama yapan Barry Calebaut CEO’su Peter Boone, “Sektörde büyük bir dönüşüm başlattık. Lakin amaçlarımıza ulaşmada tesir alanımızı genişletmek ve derinleştirmek için Barry Callebaut’un ötesine geçmemiz gerekiyor. Kamu kurumlarıyla, toplumsal kuruluşlarla, bölüm oyuncularıyla, kakao çiftçileriyle stratejik iş birliğine hazırız. Birlikte toplu ve tesirli bir dönüşüm yapabiliriz,” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.