Pantene ve Pİ Bayan Kanserleri Derneği, Canan Ergüder ve Ayşe Arman ile ‘Birlikte Daha Güçlüyüz’ Dedi!


Dünyanın bir numaralı* saç bakım markası Pantene, Pi Bayan Kanserleri Derneği ile gerçekleştirdiği ‘Uzun ve Güçlü Bir Hayat’ projesi için 24 Şubat Perşembe günü Canan Ergüder, İstek Karataş, Ceren Tonguç ve Ayşe Arman’ın da iştirakiyle düzenlenen aktiflikte buluştu.

Pantene, ‘Uzun ve Güçlü Bir Hayat’ projesinde kanserle uğraş eden güçlü bayanlara takviye olmak için Pembe İzler Bayan Kanserleri Derneği ile tekrar bir ortaya geliyor. Bayan kanserleri ve erken teşhisin ehemmiyetine farkındalık yaratmak maksadıyla yola çıkılan proje kapsamında Pantene, bu sene de kanserle çaba sürecinde saçlarını kaybetmiş bayanlara bağışlanan peruklar ile daha çok bayana güçlü saçlarla kendisini güzel hissettirmeye devam etmeyi amaçlıyor.

Uzun yıllardır bayan kanserleri hakkında projeler ve farkındalık hareketleri üstlenen Pantene, birkaç yıl evvel Pembe İzler Bayan Kanserleri Derneği beraberliğinde yaptığı çalışmalar ile kemoterapi sürecinde saçlarını kaybetmiş bayanlara peruk bağışında bulunmuştu. Bugüne kadar onlarca bayanın hayatına dokunan projenin sürdüğünü duyurmak hedefiyle Pantene ve Pİ Bayan Kanserleri Derneği 24 Şubat Perşembe günü Ulus 29’da buluştu. Ayşe Arman moderasyonuyla düzenlenen aktiflikte P&G Türkiye Lider Yardımcısı Ceren Tonguç, Pİ Bayan Kanserleri Derneği Lideri İstek Karataş ve Canan Ergüder’in de iştirakiyle erken teşhisin değeri, bayan kanserleri ve yüzlerce bayanın hayatına dokunan bağış kampanyası üzerine sohbet edildi. Ayrıyeten aktiflikte proje çerçevesinde daha evvel peruk bağışı almış bayanların gönderdiği bildiriler ile hazırlanan görüntü çalışmasının da gösterimi yapıldı.

Aktiflikte kendi tecrübesinden bahseden Canan Ergüder “Bana kanser tanısı konduğunda birinci önceliğim, tedavi sürecimin de el verdiğince çalışmaya devam etmek ve mevcut sistemimi en az düzeyde bozmak oldu. Her ne kadar teşhis sırasında pandemi sürecinin başında olduğumuz için çalışmaya devam ettiğim süreç beklediğim kadar uzun süremese de, elimden geldiğince kendimi işime verdim. Daha sonrasında tedavi sürecinde beni en çok ümitlendiren ve moralimi yüksek tutmamı sağlayan ise tabi ki ailem ve sevdiklerimden gördüğüm takviye oldu. Tedavim boyunca eşim ve oğlumun yanımda olduğunu bilmek benim için en büyük dayanak oldu diyebilirim.” dedi.

Pİ Bayan Kanserleri Derneği Lideri Dilek Karataş; “Düşünün her yıl binlerce bayan kemoterapiye başlıyor ve bir müddet sonra saçlarını kaybediyor. Halbuki saçın bayan hayatında kendini âlâ ve güçlü hissetme açısından çok kıymetli bir yeri var. Kanser tedavisi süreci ise uzun süren ve güçlü kalınması gereken bir süreç ve bu devirde bayanlar kendilerini düzgün ve güçlü hissetmeye daha çok muhtaçlık duyuyorlar. Bu yüzden saçların dökülmeye başlaması kanserle gayret eden bayanlar için süreci adeta daha kuvvetli bir hale getiriyor. “Kanser olduğumu, saçım döküldüğü vakit hissettim!” diyen çok bayan var. Ben de o denli hissetmiştim! Kanser olduklarını saçları döküldüğünde tam olarak anladıklarını ve saçları döküldükten sonra aynaya bakmaya zorlandıklarını belirtiyor. Bu yüzden saçın dökülmesi kanserle uğraş eden bayanlar tarafından sadece görünürde bir değişiklik olmaktan öteye geçerek sıhhat ve umut ile bütünleşiyor. Ayrıyeten bu projedeki dayanakları için Pantene’e de teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

P&G Türkiye Lider Yardımcısı Ceren Tonguç Pantene’in projede yer alması ile ilgili “Hedef kitlesi bayanlar olan bir saç bakım markası olarak, saçın bayanların günlük hayatındaki kıymetinin ve bayanın özgüvenine tesirinin çok farkındayız. Sabah işe gitmeden istenildiği biçime sokulamayan saçın bile bir bayanın o gün içerisindeki ruh halini ne derece etkileyebildiğini biliyoruz. Bu farkındalıklarla yola çıktığımızdan, bu proje çerçevesinde kemoterapi tedavisi gören güçlü bayanlar kendi saçlarına tekrar kavuşana dek onlara peruk takviyesi sağlayarak aslında her bayanın aynaya baktığında kendini daha güzel hissetmesini sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

Bu iş birliği kapsamında peruk dayanağı alan isimlerden Ayşe Gençmazlum; “Peruk öncelikle kendinizi düzgün hissetmek, o yeni görüşünüze alışma sürecinde desteklemek için çok yardımcı oluyor. Kemoterapi alan insanların dış görünüşü için geçerli olan daima bir bakış var. Dış görüşünüzle ilgili siz dertli olmasanız da bir noktada dışardan gelen bakışlarla telaş da başlıyor. Bu oburu ne düşünür diye yaşamaktan fazla kendini korumakla ilgili bir husus bence. İşte bu yüzden peruk başta kendinizi düzgün hissetmek için çok değerli.”

Pİ Bayan Kanserleri Derneği ile imza attığı Uzun ve Güçlü Bir Hayat projesi çerçevesinde Pantene, erken teşhisin bayan kanserleri ile çabada kıymetine dikkat çekerek Türkiye’de bayan kanserlerine gerekli farkındalığı sağlamayı planlıyor. 2020 yılından bu yana kanserle uğraş etmiş pek çok bayanın hayatına dokunan proje sayesinde kemoterapi sürecinde saçlarını kaybetmiş yüzlerce bayan kendi saçlarına tekrar kavuşana kadara peruk dayanağı alacak. Kurulduğu 2014 yılından bu yana bayan kanserleri ile savaşan bayanların tedavi sürecinde ve sonrasında en büyük destekçileri olan Pİ Bayan Kanserleri Derneği ve Pantene tarafından ortak yürütülen proje, 2022 yılında da “Birlikte Daha Güçlüyüz” sloganıyla kanserle uğraş eden güçlü bayanlara ve ailelerine dayanak olacak.

Türkiye’de her yıl 70 binden fazla bayana kanserin farklı çeşitleri nedeniyle teşhis konuyor. En tehlikeli kanser tipleri ortasında yer alan bayan kanserleri, vaktinde yapılan denetimler ile kolay kolay tespit edilebiliyor. Bu yüzden erken teşhis, bayan kanserleri ile gayrette büyük kıymet taşıyor. Kanser tedavisi sürecinde kemoterapi gören pek çok bayan için ise kanserle gayretin en güçlü yan tesirlerinden biri de saçlarını kaybetmek. Saç kaybının başlaması, kanserle çaba sürecini bayanlar için adeta daha sıkıntı bir hale getiriyor ve pek çok bayan hasta ‘Kanser olduğumu saçlarım döküldüğünde anladım’ diyor. Bayanın kendini güzel hissetmesinde saçın sahip olduğu kıymetli yerin şuuruyla yürütülen proje sayesinde Pantene ve Pi Bayan Kanserleri Derneği bayanlara “Birlikte Daha Güçlüyüz” demeyi amaçlıyor. Muhtaçlık sahibi bayanlara yapılacak peruk bağışları bayanlara bu güç devirlerinde dayanak olmanın ve kanserle uğraşlarında güçlerine güç katmanın bir yolu olacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.