Mustafa Kemal’in Trablusgarp yıllarını anlatan tarihi romanının lansmanı D&R’da yapıldı


“Mustafa Kemal Atatürk bir ulusal semboldür”

Kültür, sanat ve cümbüş dünyası D&R, tarihi romanların usta kalemi Mustafa Çevik’in Turkuvaz Kitap’tan çıkan yeni kitabı “Çöldeki Bozkurt” için bir lansman davetine konut sahipliği yaptı. Sinema ve dizi senaryolarının yanında “Hükümdar”, “Zamanın Oğlu”, “Aşka Sığınmak”, “Kutlu Dağlar Ülkesi – Göktürkler”, “Türk Bilge Kağan” ve “Tanrı Dağı Oğulları” isimli romanların da müellifi olan Çevik, D&R Kanyon mağazasında düzenlenen tanıtım etkinliğinde iştirakçilerle yeni kitabı üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. D&R Genel Müdürü Mustafa Altındağ ve Turkuvaz Kitapçılık Genel Müdürü İbrahim Altay’ın da katıldığı lansmanda kitap tutkunları, Mustafa Çevik ile tarih seyahatine çıktı, kadim destanları andıran gerçek bir kıssayı muharririn ağzından dinledi.

Türkiye’nin en büyük kültür ve cümbüş platformlarından D&R’da aktiflik maratonu birincilerle devam ediyor. D&R, müellif Mustafa Çevik’i yeni kitabının lansman buluşmasında konuk etti.

Mustafa Çevik’in Turkuvaz Kitap’tan çıkan “Çöldeki Bozkurt” isimli romanının tanıtımı, 25 Şubat Cuma günü D&R Kanyon mağazasında gerçekleşti. Lansmanda Çevik’in gerçek bir öyküyü destansı formda anlattığı yeni kitabı üzerine sohbet edildi.

“Kitapta, Atatürk’ü hissettirmeye çalıştım”

Lansman etkinliğinde konuşan Mustafa Çevik, “Çöldeki Bozkurt”un tarihi bir roman olduğunu belirtirken, “Kitabı, tarihte var olan bütün dokümanlara dayanarak yazdım. Edebi istikametinin güçlü olması da benim için kıymetliydi. Bu açıdan da bir bedeli olsun istedim. Kitapta, Mustafa Kemal’in atının üzerinde yalın kılıç giderken hissettiklerini anlatmayı, okura o duyguyu vermeyi dilek ettim. Özcesi, Atatürk’ü hissettirmeye çalıştım” dedi.

“Sağlığını kaybetme tehlikesi içindeyken dahi gayretten vazgeçmedi”

Çevik, “Benim için onu anlatan en hoş söz, kendisinin Çanakkale’de söylediği ‘vatanıma bir halel gelecekse ben ölmeye karar vermiştim’ sözüdür” dedi ve ekledi: “Mustafa Kemal’in; çok düzgün eğitim almış, hem doğuyu hem batıyı çok güzel bilen bir Osmanlı paşası olduğunu göz gerisi etmemek gerekiyor. Trablusgarp’ta gözünden yaralandı ama sıhhatini kaybetme tehlikesi içindeyken dahi gayretten vazgeçmedi. Savaşı kazanmanın da ötesinde, oradaki insanlara çalınan hayatlarını geri vermeyi amaçladı. Onun için, o vatanda yaşayan beşerler kıymetliydi. Onlara öncelikle vatanseverlik hissini aşılamak istedi. Mustafa Kemal’in de ortalarında olduğu subaylarımız, maaşlarını dahi alamadıkları periyotta Osmanlı coğrafyasının en uzak köşesine, vatan modülü olduğu için her şeyi bırakıp istekli olarak gittiler. Silahları yoktu lakin onlar için kıymetli olan tek şey vatandı.”

“Atatürk; yaşadığı devirde, tarihimizdeki kahramanların sahip oldukları özelliklerin canlı örneğiydi”

Her asker savaşabilir ancak komutanlık dehası başka bir şeydir diyen Çevik, “Bazı beşerler özel bir gaye için yaratılmıştır ki Mustafa Kemal Atatürk de bu türlü biri. O bir ulusal sembol. Atatürk artık tarihi kişilik olmanın ötesine geçmiştir ve her türlü siyasi fikrin üzerindedir. Hepimizin ortak bedelidir. O artık bir destan kahramanıdır. Yaşadığı devirde, tarihimizdeki kahramanların sahip oldukları özelliklerin canlı örneğiydi” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.