Teknolojinin bedeli Quasimodo kadar olmasa da kamburlaşan toplum bireyleri


Hiçbir anne baba yoktur ki çocuğuna yüzlerce kez “dik dur çocuğum” dememiş olsun. Çocuklarımızı uyarıyoruz ancak gelişen teknoloji ve değişen alışkanlıklar sebebi ile onları ve kendimizi ne kadar koruyabiliyoruz?

Dik durmak esasen bu kadar zorken bir de tüm günü bilgisayar karşısında geçiren o yoksa tablet ve telefonlara mahkum olan bireyler için artık durum toplumsal kronik bir küsurluk haline gelmek üzere.

Kifozu yani kamburluğu tetikleyen bu alışkanlıkların dışında bu durumun doğuştan da gelişebileceğini söyleyen Avrasya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, husus ile ilgili bilgi veriyor.

Kifoz (kamburluk) nedir?

Kifoz başka bir deyişle kamburluk, başın bedene nazaran daha önde, sırt çıkıntısının olağandan daha yüksek, bel oyuntusunun daha besbelli olması durumudur. Olağan kaidelerde omurga aşikâr oranda bir çıkıntıya sahiptir. Bu oran 20 ila 55 derece ortası olarak kabul edilir. Bu oranın dışında kalan eğrilikler kifoz yani kamburluk olarak kabul edilir. Tedavi edilmediğinde ise hayat kalitesini düşürmenin yanı sıra hayati tehlikelere yol açabilir.

Kifoz neden oluşur?

 • Genetik sebepler,
 • Osteoporoz,
 • Makûs duruş alışkanlıkları,
 • Omurgada oluşan iltihaplar,
 • Tüberküloz,
 • Yetersiz beslenme,
 • Güçsüz kaslar,
 • Rastgele bir darbe sonucunda meydana gelen kırıklar.

Kamburluk, doğuştan yahut sonradan olabilir

Birtakım şahıslarda yapısal olarak kifoz görülebilmektedir. Bu durumda kifozun oluşmasında omurların ayrışma kusuru yahut yapısal oluşum kusuru belirleyici bir rol üstlenir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte çocuktaki bu eğrilik giderek artmaya başlar. Doğuştan gelen kamburluğun bir öbür kıymetli sebebi ise Scheuermann hastalığıdır. Nedeni tam olarak bilinmeyen hastalıkta kamburluk uyarıldığında rastgele bir düzelme göstermez. Bu hastalarda kamburlaşma oranı 55’in üstündedir. Ekseriyetle bel ağrısı şikayetiyle ergenlik devirlerinde ortaya çıkar.

Kamburluk duruş bozuklukları sebebiyle sonradan da gelişebilir. Postural kifoz olarak isimlendirilen bu durumda, kişi uyarıldığında kendini düzeltebilir ki, zati omurlarında bir biçim bozukluğu yoktur. Postural kamburluğa sebep olan ana faktör makûs konumda oturuş ve kondisyon yetersizliğidir. Birebir vakitte çocukluk çağında kullanılan ağır çantalar da sonradan gelişen kamburluğa yol açabiliyor.

Kifozun belirtileri nelerdir?

 • Dik durmakta zorlanmak,
 • Kaslarda yorgunluk,
 • Kemiklerin eğilmesine bağlı olarak boyun daha kısa durması,
 • Sırt ağrısı,
 • Omurga bölgesinde hassaslık.

Bebek ve çocuklarda ise daha farklı belirtiler gözlemlenebilir. Örneğin; kol ve bacaklarda orantısızlık görülebilir, gövde de form bozuklukları oluşabilir, istikrar kaybı yaşanabilir. Bilhassa de öne gerçek eğildiğinde barizleşen kamburluk dikkat çeker.

Kifoz nasıl teşhis edilir?

Öncelikle fiziki muayene yapılır. Kişinin önüne eğilmesiyle yandan omurgasına bakılır. Olağandan fazla eğriliklerde omurga röntgeni istenir. Röntgen kifozu teyit etmek, eğikliğin derecesini belirlemek ve hal bozukluğunun çeşidini öğrenmek için kesin sonuçları verir. Tıpkı vakitte hastanın şikayetlerine nazaran nörolojik testler de istenebilir. Bunun için kifoza his kaybı, halsizlik, istikrar kaybı ve felç üzere sıkıntıların olması gerekir.

Kifoz tedavi edilebilir mi?

Kifozun tanısı için gerekli ölçümler yapıldıktan sonra tedavi kademesine geçilir. Eğiklik 50-55 derece ortasındaysa sistemli antrenman, fizik tedavi, yanlışsız duruş ve oturuş teknikleri ile düzelme sağlanabilir. Tıpkı vakitte dik durmayı kolaylaştıracak korseler kullanılabilir. Fakat eğrilik 70’in üzerinde ise cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.