Eski Kombiniz Yüksek Faturaların Sebebi Olabilir!


Doğalgazın ülkemizde yaygınlaşması itibariyle kombiler, hem ısınma hem de sıcak su gereksinimimiz için konutlarımızın ve ofislerimizin bilinmeyen kahramanları oldu.

Birçoğumuzun arıza vermedikçe fark etmediği, hangi markanın dahi takılı olduğuna emin olamadığı kombiler vaktini çoktan doldurmuş olabilir. Türkiye’nin en geniş hizmet ağına sahip iklimlendirme firmalarından biri olan Fortes Mühendislik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Şahin Çetin bu bahiste uyarıyor. Eski kombiniz yüksek faturaların sebebi olabilir.”

Yoğuşmalı Kombiler Hem Cebinizi Hem Doğayı Korur!

Geçen yıllar içinde her teknolojik aygıt da olduğu üzere kombilerde de pek çok gelişim yaşandığını belirten Fortes Mühendislik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Şahin Çetin: “Bu gelişimlerle birlikte bacalı kombilerden, konvansiyonel kombilere; konvansiyonel kombilerden yoğuşmalı kombilere geçiş sağlandı. 2019 Mart itibariyle de yoğuşmalı kombiler dışındaki tüm kombilerin üretimi durdurulsa da hala konutlarımızda eski teknolojide kombiler bulunmakta.

Yüksek verimli eşanjör ve premix brülörlerin kullanımı ile kombilerin randımanları eskiye göre bir sınıf daha üste çıkmış durumdadır. Yoğuşma özelliği de olan bu aygıtlar yanma sonrası ortaya çıkan atık gaz içindeki zımnî ısının çok büyük bir kısmını tekrar sisteme kazandırmaktadır. Böylece hem ekonomik hem de etraf manasında büyük kazanımlar elde etmekteyiz.” diye konuştu.

Kombi seçiminde dikkat edilmesi gereken mevzulardan biri olan yanlışsız kapasite belirlenmesi konusuna açıklık getiren Şahin Çetin: “Isıtmak istediğimiz mahallerin, konutumuzun ısıl kayıpları hakikat bir halde hesaplanmalıdır. Bu hesaplamada başta gelen hususlar; dairenizin pozisyonu, kat planı ve m2’si, binanızın izolasyon durumu ayrıyeten bulunduğunuz kent ve bölgedir.

Bu ayrıntılı hesap sonrası gereksiniminiz olan ülkü ısıl yük kapasitesi çıkmaktadır. Lakin dairenizdeki sıcak su gereksiniminiz yerine getirmek hedefiyle meskendeki musluk sayısı, su tesisatının özellikleri ve kombi ile musluklar ortası aralar de kombi seçiminde büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Bu hesaplanmanın yanlışsız biçimde yapılabilmesi ve müşteri gereksinimlerinin yanlışsız belirlemek gayesiyle keşif hizmetinden ödün vermemekte ve müşterileri korumak gayesiyle fiyatsız sağlamaktadır.” dedi.

Ses Düzeyine Dikkat Edin!

Fortes Mühendislik olarak yılda 30.000 dairenin ısınma ve soğutma muhtaçlığını karşıladıklarını, tüketiciler için konforu getiren ülkü kaidelere hakim olduklarını tabir eden Şahin Çetin; “Günümüzde kombiler artık boyut olarak gözle görülür formda küçülmüştür.

Bu boyut özellikleri sayesinde giderek küçülen konutlar içinde uygun bir yer bulma bahtı da artmıştır. Vaktimizin büyük kısmını geçirdiğimiz alanlara da daha yakın olan kombilerden bir beklentimiz de sessiz çalışmalarıdır. Son yıllarda kombi teknolojileri gelişerek kütüphane sessizliği denilen düzeylere kadar inmişlerdir.

Lakin her kombi sessizdir üzere söz kullanmak çok yanlış bir söz olacaktır. Bu nedenle kombi satın almadan evvel uzmanından teknik ayrıntılar hakkında bilgi almak değerlidir.” dedi.

Tasarruf Etmeye Çalışırken Faturanızı Arttırmayın!

Bilhassa sert geçen kış aylarında doğalgaz faturaları aile bütçelerinde kendini hissettirdiğini lisana getiren Çetin, şunları aktardı: “Kombimizin az yakıt harcaması ve tasarruflu olması da doğal olarak beklentilerimiz ortasına girer. Yeni kuşak premix brülörlü kombilerdeki modülasyon özelliği; faturalarınıza dost dokunuşları sağlayacaktır. Modülasyon özelliği verimsiz olan kombiler de ise daha az ısınıp, çok daha yüksek faturalarla karşılamanız işten bile değildir.

Modülasyon oranı kombilerin en az düzeydeki çalışma kapasitesini anlatmaktadır. Örneğin 24 kw bir kombinin modülasyon oranı 1/3 olursa bu kombi kendini 8 kw kapasiteye kadar kısabilmektedir. Bu özellik şu noktada kıymetlidir: Kombi çalışırken ortamı istenilen sıcaklığa getirdikten sonra kendini ya kapatmaktadır ya da modülasyon özelliğine nazaran kısmaktadır. Konutunuzu istenilen sıcaklığa getirdiğini ise içindeki dönüş suyu sıcaklığını ölçen sensör sayesinde anlamaktadır.

Şayet kombilerimizde modülasyon özelliği yoksa hassasiyeti düzeyi çok zayıf olur ve ortam istenilen sıcaklığa geldikten sonra kapanır. Fakat 1 derecelik düşüş sonrası tekrar tam kapasite çalışmaya başlar. Sizler her vakit kısık düzeyde yaktığınız için daha az bir fatura geleceğini düşünürken bu çeşit kombiler dur-kalk çalışmasından ötürü daha fazla yakıt sarfiyatına sebep olur.

Yüksek modülasyonlu kombiler istenilen sıcaklık sonrası sensöründen gelen datalara nazaran kendini asgarî düzeye çeker ve ortamı o sıcaklıkta tutmak için düşük kapasite çalışmaya devam eder. Bu sayede yakıt sarfiyatı çok düşük düzeylere gelmektedir.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.