Huawei İcra Yöneticisi Ryan Ding: Daha güçlü bir dijital iktisat için birlikte çalışmalıyız


İspanya’nın Barselona kentindeki 2022 Taşınabilir Dünya Kongresi’nin resmi başlangıcından bir gün evvel gerçekleştirilen Huawei Forumu’nda, Huawei İcra Yöneticisi ve Taşınabilir Operatörlerden Sorumlu Lideri Ryan Ding, “Geleceği Aydınlatmak” başlıklı bir açılış konuşması yaptı. Ding, taşınabilir operatörlerin üzerinde çalışabileceği üç ana nokta olan temas yoğunluğu, bilgi süreç çeşitliliği ve karbon azaltma yoğunluğuna dikkat çekti. Ding ayrıyeten, daha güçlü bir dijital iktisat oluşturmak üzere, GUIDE (REHBER) iş planı kapsamında, taşınabilir operatörleri Huawei ile birlikte çalışmaya davet etti.

Global dijital iktisat süratle gelişiyor. 2022 yılında global gayri safi yurtiçi hasılanın 50’sinden fazlası dijitalleşecek. Çin, Güney Kore ve Avrupa Bölgesi, dijital iktisat için büyük ölçekli yatırım planlarını şimdiden açıkladı. Taşınabilir operatörler, BT altyapı sağlayıcıları olarak geleceğin dijital iktisadının gelişimine öncülük etmede giderek daha değerli bir rol oynayacak.

Dijital iktisadın geleceğini şekillendirecek üç temel başlık

Ryan Ding açılış konuşmasında, dijital iktisadın canlanması için irtibat yoğunluğu, bilgi süreç çeşitliliği ve karbon azaltma yoğunluğu faktörlerinin ehemmiyetine değindi. Ding, bu temel faktörlerin dijital iktisadın geleceğini şekillendirmek için, taşınabilir operatörlere gereksinim duydukları itici gücü sağlayacağını söyledi.

“Operatörler, ilişki yoğunluğunu artırarak 5G kullanıcı tabanını büyütebilir ve iş kapsamlarını genişletebilirler. Bilgi süreç kaynaklarını çeşitlendirerek, büyüme maksatlı dijitalleşmeyi artırmak üzere, temas teknolojileri ve BT ortasında sinerji yaratabilirler. Karbon azaltma konusunda, Huawei’in de sunduğu yeşil BT tahlilleri, ağ kapasitesini artıracak ve daha çevreci bir kalkınma için BİT başına güç tüketimini azaltacaktır.”

5G çok yol kat etti

“Ticari 5G dağıtımı iki yıl evvel başladı ve o vakitten bu yana 5G ağlarının, kullanıcılarının ve aygıtlarının sayısı süratle arttı. 2021’in sonuna kadar, 200’den fazla taşınabilir operatör, ticari 5G ağlarını kurmayı sürdürdü ve 700 milyondan fazla 5G kullanıcısına hizmet verdi. Şu anda kullanımda olan 1.200’den fazla ticari 5G aygıtı kelam konusu. Bu gittikçe büyüyen kullanıcı tabanı, taşınabilir operatörlere de ticari manada değerli bir kar sağlıyor.”

Ryan Ding, kimi taşınabilir operatörlerin 5G alanındaki muvaffakiyet öykülerini paylaşırken, AR (artırılmış gerçeklik), VR (sanal gerçeklik) ve yeni görüntü üzere 5G uygulamalarının getirilerini de örneklerle aktardı. Ryan Ding, esnek 5G fiyatlandırma modellerinin hem kullanıcılara hem de operatörlere yarar sağladığını ve 5G kullanıcı tabanındaki büyümeyi artırdığını söyledi.

“Çin’de, 5GtoB (Kurumsal 5G Endüstrisi) özel ağları, birden fazla kesimde istikrarlı bir biçimde dağıtıldı. Huawei, 2021’in sonuna kadar Çinli operatörler ve iş ortaklarıyla 3.000’den fazla ticari 5GtoB kontratı imzaladı.” Ryan Ding, bir kömür madeninin makasları uzaktan denetim etmek için kullandığı 5G uygulama örneklerini iştirakçilerle paylaştı. 5G’nin devreye alındığı ocakta madenciler, daha inançlı ve konforlu bir ortamda çalışıyor.

Yeni jenerasyon büyüme için “Bağlantı + BT” formülü

Ryan Ding, sanayiler dijitalleştikçe operasyonların verimliliğini artırmak için BT altyapısının tekrar inşa edilmesi gerekeceğini söyledi. “Huawei, bilgi teknolojileri, bulut bilişim ve ağ sistemleri ortasında sinerji yaratarak, operatörlerin dijital ve akıllı iş modelleriyle gelirlerini artırmalarına yardımcı oluyor. Örneğin Asya Pasifik bölgesindeki bir taşınabilir operatörün kullandığı Huawei OneStorage tahlili, şirketin toplam sahip olma maliyetini 30 oranında azaltmasına yardımcı oldu.”

Yeşil teknolojilerle daha fazla BİT, daha az WATT

Etraf odaklı teknolojiler, dijital iktisatta sürdürülebilir büyümenin anahtarıdır. BT sanayisi, öbür sanayilerin karbon ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olmak için yenilikçi tahliller sunuyor. Bu tasarrufun, BT sanayisinin kendi ayak müsaadeden on kat daha büyük olduğu iddia ediliyor. Ryan Ding, Huawei’in yeşil teknolojiler özelindeki stratejisini “Daha fazla BİT, daha az WATT” olarak açıkladı. Huawei, yeşil baz istasyonları, yeşil ağ sistemleri ve yeşil operasyonlar da dahil olmak üzere, tüm çevreci tahlilleriyle, taşınabilir operatörlerin ağ kapasitelerini artırmalarına ve BİT başına güç tüketimini azaltmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Huawei ayrıyeten, BT sanayisinin karbon emisyonlarını ölçmek ve operatörlerin yeşil stratejilerini hayat geçirmelerine yardımcı olmak üzere “Ağ Karbon Yoğunluğu” endeksinin değerini de vurguladı.

Ryan Ding konuşmasının sonunda, taşınabilir operatörlerin başarısı için gerekli beş temel yeteneği geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlayan “Huawei REHBER (GUIDE)” iş planı kapsamında birlikte çalışma daveti yaptı. Hizmet kapasitesini artırmak, verimlilik odaklı yenilikleri hayata geçirmek, kaynaklardan hakikat formda yararlanmak, rekabette paha yaratmak ve topluma katkıda bulunmak, Huawei’in REHBER yaklaşımının beş temel ögesini oluşturuyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.