Kovid geçirenlerin saçını çıkaracak karışım tanımı


Gerilim, beslenme eksikliği, hormonal değilikliler üzere birçok farklı nedenden ötürü dökülen saçlar, hem erkeklerin hem de bayanların ortak kabusu. Kovid ise bu kabusu artırdı. Yapılan bilimsel çalışmalar Kovid-19 geçirenlerin ilerleyen periyotta önemli saç dökülmesi yaşayabildiğini ortaya koydu. Hatta birtakım çalışmalara nazaran kovid geçirenlerin yüzde 25 ila 30’unda saç dökülmesi görülüyor. Hoşluk Koçu Meltem Demir ise değerli şampuanlar, kremler kullanmadan saç çıkartan özel karışımın tanımını verdi.

Farklı nedenleri var

Saç dökülmesi hakkında bilgi veren Hoşluk Koçu Meltem Demir, “Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni bulunuyor. Bunların başında gerilim, enfeksiyon, ateşli hastalıklar, ağır kilo kaybı, kimi ilaçlar, hormonal değişiklikler, demir, çinko, biyotin eksikliği üzere beslenme yetersizlikleri geliyor. Artık buna korona geçirenler de eklendi. Yapılan bilimsel çalışmalar Kovid-19 geçirenlerin ilerleyen devirde önemli saç dökülmesi de yaşadığını ortaya koyuyor. Hatta o denli ki kovid olanların yüzde 25 ila 30’unda saç dökülmesi görülüyor. Bu dökülme ortalama 3-4 ay devam edebiliyor” dedi.

Kıymetli şampuanlara gerek yok

Saç dökülmesini durdurmak için değerli şampuanlar, kremler kullanıldığını aktaran Demir, dökülme sorunu olanların meskende yapabileceği pratik bir tanım de verdi.

Materyalleri 40 ml Hindistan cevizi yağı, 0 ml jojoba yağı, 20 damla selvi, 20 damla okaliptüs, 20 damla nioli yada çay ağacı yağı, 20 damla tarçın, 10 damla sedir, 10 damla karanfil, 10 damla yılang yılang, 5 damla ıtır, 20 damla nane uçucu yağı olarak sıralayan Demir, “Haftada 3-4 sefer masaj yaparak saçınıza sürün, gece uzunluğu bekleyin sabah yıkayın. Bilhassa nane yağının içindeki minoxidil saç oluşumunu takviyeler. Kullanmadan evvel fotoğraf çekin daha sonra yeni fotoğrafınızla karşılaştırın. Nizamlı kullanımda sonuca şaşıracaksınız” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.