Lider Büyükakın’dan Avrupa Kurulu raporuna sert reaksiyon; ‘’PKK’lılar teröristtir, savaşçı değil’’


Avrupa Kurulu toplantısına katılan Lider Büyükakın, YBYK’nın son raporunda PKK’lı teröristlere ‘savaşçı’ denilmesine sert sözlerle reaksiyon gösterdi

Marmara Belediyeler Birliği Lideri ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Avrupa Kurulu Mahallî ve Bölgesel İdareler Kongresi(YBYK) Ulusal Heyeti Başkanlığı vazifesini de yürüterek, Türkiye’yi memleketler arası seviyede temsil ediyor. Avrupa Kurulunun mahallî idareleri temsil eden en kıymetli organlarından biri olan YBYK’nın Türkiye Ulusal Heyetine Başkanlık eden Büyükakın, sık sık milletlerarası toplantılara katılarak Türkiye’nin lokal idareler alanında sözcülüğünü yapıyor. Son olarak YBYK’nın online düzenlediği toplantıya iştirak eden Lider Büyükakın, ‘’Raportörler tarafından hazırlanan son raporda Avrupa’nın PKK’yı terör örgütü olarak tanıdığı belirtilmesine rağmen, tıpkı hususta teröristlerden ‘savaşçı’ olarak bahsedilmesi 30 binin üzerinde vatandaşını bu terör örgütü sebebiyle kaybeden Türk halkına büyük bir saygısızlıktır. PKK’lı teröristlere savaşçı denilmesi asla kabul edilemez’’ kelamlarıyla hazırlanan rapora reaksiyon gösterdi. Lider Büyükakın, konuşmasının başında Ukrayna’da yaşanan savaştan duyduğu üzüntüyü de lisana getirdi. Lider Büyükakın, ‘’Masum insanların hayatlarına dair duyduğumuz tasayı ve barışın süratle yine tesisine ait yürekten temennilerimizi söz ediyorum’’ dedi.

AVRUPA HEYETİ GÖRÜŞMELERE KÂFİ MÜHLET AYIRMADI

YBYK’nın tüm üyelerinin iştirakiyle online olarak gerçekleşen toplantıda dikkat çeken bir konuşma yapan Lider Büyükakın, yaşanan birtakım aksiliklere dikkat çekti. ‘’Avrupa Kurulu Mahallî ve Bölgesel İdareler Kongresi raportörlerini ülkemize yaptıkları ziyaret çerçevesinde ağırlayarak gerekli takviyesi verdik’’ diyen Lider Büyükakın, ‘’Ancak, ziyaretleri sırasında eş-raportörler Ulusal Heyetimiz ile istişarelerinin layıkıyla yürütülmesi için gerekli olduğunu düşündüğümüz süreyi ayırmadılar. Bu vesileyle bundan duyduğumuz üzüntüyü belirtmek isterim’’ sözünü kullandı.

RAPORLA İLGİLİ ÇEKİNCE VE YORUMLAR

Raporun hazırlanma sürecinde YBYK yordam ve temellerinin tam olarak takip edilmemesinin raporun oluşum sürecine gölge düşürdüğüne de değinen Lider Büyükakın, ‘’Komite Liderine ve raportörlere ilettiğimiz mektupta da belirttiğimiz üzere, hakikat olan prosedür raporun öncelikle görüşme yapılan muhataplara ya da en azından Ulusal Heyete evvelce danışılması hedefiyle sunulması olduğunu iletmiştik, yapılan istişarelerden sonra raporun görüşülmesinin bugüne ertelenmesini memnuniyetle karşıladığımızı tabir etmek isterim. Bu süreçte raporla ilgili çekincelerimizi ve yorumlarımızı rapora işleyerek komite sekretaryasıyla paylaşma imkanı bulduk’’ dedi.

RAPORDA YÖNTEM VE TEMELLERE UYMAYAN HUSUSLAR VAR

Raporla ilgili çekince duydukları noktalara da konuşmasında yer veren Lider Büyükakın, kelamlarına şöyle devam etti; ‘’Öne çıkardığımız çekinceli mevzuların başında, raporun taslak karar kısmında Unsur 5.b’de ‘Raportörleri Türkiye’deki mahallî ve bölgesel idareler bağlamındaki son gelişmeler hakkında İzleme Komitesini nizamlı olarak bilgilendirmeye davet eder.’ tabiri yer almaktadır. Yöntem ve temellere nazaran her ülkeye beş yılda bir izleme ziyareti yapılır. Böylesi bir süresiz gündemin oluşumu için yöntem ve asılların hangi unsuruna dayanılmıştır? Daha evvel öbür bir ülke için süresiz İzleme Gündemi yaratılmış mıdır? Bu tıp önermeler, Ulusal Heyetimiz ile Kongre ortasındaki diyaloğu zedelemektedir. Ayrıyeten güya muhakkak ülkelere yönelik farklı uygulamalar getirilmek istendiği algısı yaratabilmektedir.’’

TERÖRİSTE SAVAŞÇI DEMEK TÜRK HALKINA SAYGISIZLIKTIR

Raporda yer alan Türkiye’ye yönelik rahatsız edici kimi sözlere de şiddetle karşı çıkan Lider Büyükakın, ‘’Raporun taslak teklif ve karar kısımları ile açıklayıcı bildiri kısımlarında sıklıkla tekrar edilen ‘terörün Türkiye Hükümetince geniş tanımlanması’ sözleri de bizleri hayrete düşürmektedir. Dünyada Türkiye kadar terörden muzdarip ve Türk halkı kadar terörden etkilenmiş öteki bir ülke ve halk bulmak neredeyse mümkün değildir. Raporun 256. hususunda Avrupa’nın PKK’yı terör örgütü olarak tanıdığı belirtilmesine rağmen, tıpkı hususta teröristlerden ‘savaşçı’ olarak bahsedilmesi 30 binin üzerinde vatandaşını bu terör örgütü sebebiyle kaybeden Türk halkına büyük bir saygısızlıktır. Kelam konusu savaşçı sözünün değiştirilmesini bilhassa talep ediyorum’’ açıklamasını yaptı.

BELEDİYELERDE EŞ BAŞKANLIK KELAM KONUSU OLAMAZ

Raporda belirtilen kelamda eş başkanlık kavramına da şiddetle karşı çıktıklarını vurgulayan Lider Büyükakın, raporun bu hususunu de şu sözlerle eleştirdi; ‘’Türkiye’de belediyeler kendi idari yapılanmalarını oluşturabilirler lakin bu yapılanmanın çerçevesini belirleyen çeşitli yasalar bulunmaktadır. Avrupa’nın hiçbir ülkesinde olmadığı üzere Türkiye belediye yönetiminde de eş başkanlık sistemine mevzuatımız yer vermemektedir. Burada resmi unvanı olmayan kelamda eş liderlerin belediye yönetimindeki aldıkları kararlar ve yürüttükleri ihaleler mevzuata terstir ve belediye çalışanını töhmet altında bırakmaktadır. Kaldı ki eş başkanlık telaffuzuna destek gösterilen Avrupa Lokal İdareler Özerklik Şartı’nın 6.1 hususuna ülkemizin beyanı bulunduğunu, hasebiyle bu unsurla bağlı olmadığımızı hatırlatmak isterim.’’

RAPORLA İLGİLİ ÇEKİNCELER RESMİ OLARAK İLETİLECEK

Lider Büyükakın, YBYK Lideri ve komite üyeleri tarafından dikkatle dinlenen konuşmasında raporda yer alan birçok bahis ile ilgili çekinceleri bulunduğunu, bunları ilerleyen süreçte Kongreye resmi olarak da ileteceklerini tabir etti. Lider Büyükakın, son olarak Kongre ve kendisinin başkanlığını üstlendiği Ulusal Heyet ortasındaki işbirliği ve sağlıklı bağlantının sürdürülebilirliğini sağlamak emeliyle bahsedilen konuların dikkate alınması temennisini iletti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.