Türkiye’nin fidanları komşuları yeşillendiriyor


Orman Genel Müdürlüğü (OGM), ağaç sevgisinin ve fidan dikme alışkanlığının kazandırılması hedefiyle yurt içi ve yurt dışında bedelsiz fidan dağıtımı yapıyor. 2008 yılından bu yana kamu kurum ve kuruluşlara, askeri birliklere, eğitim kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına yaklaşık 214 milyon adet fidan dağıtan OGM, yurt dışında ise başta KKTC olmak üzere Azerbaycan, İran, Irak, Arnavutluk, Malta ve Özbekistan üzere pek çok komşu ülkeye 1 milyona yakın bedelsiz fidan dağıttı.

Türkiye orman varlığının korunması ve geliştirilmesi için 183 yıldır uğraş eden OGM, son 20 yıldır her yıl 350 milyon fidan üreterek, bunun bir kısmını bedelsiz olarak ülke içinde ve yurt dışında dağıtıyor. Belediyeler, muhtarlıklar, okullar, üniversiteler, askeri birlikler ve öteki kamu kurum ve kuruluşlar için her yıl binlerce fidan üreten OGM, 2008 yılından bu yana yurt içinde 214 milyon adede yakın fidanı vatandaşlara bedelsiz olarak dağıttı.

Özbekistan’a 50 bin fidan

Yurt dışında da fidan takviyesi veren Orman Genel Müdürlüğü, 2010 yılından bu yana başta yavru vatan olmak üzere Azerbaycan, İran, Irak, Arnavutluk, Malta, Özbekistan Bosna Hersek, Kazakistan ve Suriye’ye 900 binden fazla fidan dağıtımı yaptı. Suriye’de Fırat Kalkanı Harekât Bölgesi olan Azez, Soran, Aktarin ve Çobanbey’e gönderilen fidanların dikimini de OGM işçisi tarafından yapıldı. 2021 yılında dost ve kardeş ülke Azerbaycan’a 10 bin adet fidan gönderen OGM, yeniden geçtiğimiz yıl Irak’taki kamu kurum ve kuruluşlara 17 bin adet fidan dayanağı verdi. Özbekistan Taşkent’in etrafının yenilenmesi, peyzaj ve rekreasyon projelerinde kullanılmak üzere 50 bin, Kazakistan’a ise 10 bin fidan veren OGM, son 6 yılda yavru vatanı yeşillendirmek için ise KKTC’ye 800 bine yakın fidan gönderdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.