Lise öğrencileri usta müellif Yaşar Kemal’i sürdürülebilirlik ekseninde andılar


İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Ekrem Elginkan Lisesi öğrencileri, vefatının 7. yılında, usta müellif Yaşar Kemal’i farklı bir bakış açısıyla andılar. Öğrenciler anma kapsamında Teneke romanını sürdürülebilirlik ekseninde incelediler. Aktifliğin açılışını onur konuğu olarak müellifin eşi Semiha Baban yaptı.

Türk edebiyatının usta muharriri Yaşar Kemal vefatının 7. yıldönümünde İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Ekrem Elginkan Lisesi öğrencileri tarafından çevrimiçi bir aktiflikle anıldı. Anma kapsamında tüm yapıtlarında tabiat sevgisine geniş yer veren muharririn, Teneke romanı sürdürülebilirlik ekseninde incelendi. Yaşar Kemal’in eşi, akademisyen Semiha Baban da anmaya onur konuğu olarak katıldı.

Baban: “Yaşar Kemal eğitim biçiminin dünyaya, beşere, tabiata, yaşama, tüm canlılara sevgi ve saygıyı aşılayarak yapılması gerektiğini söz ederdi”

Aktifliğin açılış konuşmasını yapan Baban; Yaşar Kemal’in eğitime verdiği ehemmiyetten bahsetti. Yaşar Kemal’in “Dünyayı tadına vararak derinlemesine sevmek hiç kolay bir iş değildir” dediğini belirten Baban; müellifin eğitimin yaşayarak, yaratarak yapılacağına inandığını söyledi. Baban: “Yaşar Kemal, eğitim biçiminin dünyaya, beşere, tabiata, yaşama, tüm canlılara sevgi ve saygıyı aşılayarak yapılması gerektiğini tabir ederdi. Artık bu aktiflikte görüyorum ki, Yaşar Kemal’in Teneke romanını Yaşar Kemal’in işaret ettiği üzere yaşayarak ve yaratarak öğretiyorsunuz. Bunu görmek heyecan verici.” dedi. 2007 yılında İtalya’nın Milano kentindeki ünlü La Scala Tiyatrosu’nda Yaşar Kemal’in “Teneke” isimli romanından uyarlanan operadan fotoğraflar paylaşan Baban; Yaşar Kemal’in yerelden beslenerek, evrensele nasıl hitap ettiğiyle ilgili izlenimlerini öğrencilerle paylaştı.

“Teneke” romanı BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları bağlamında inceledi

Açılış konuşmasının akabinde sunumlarını gerçekleştiren İTÜ GVO Ekrem Elginkan Lisesi öğrencileri, “Teneke” romanında Yaşar Kemal’in bahsetmiş olduğu; yoksulluk, feodalite, çeltik tarlaları için bataklıkların kurutulması, sıhhatsiz hayat alanları ve hastalık üzere mevzuları; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ortasında yer alan, “Temiz Su ve Sıhhi Koşullar”, “Karadaki Yaşam”, “İklim Eylemi”, Eşitsizliklerin Azaltılması”, “Yoksulluğa Son” ve “Açlığa Son” hususlarıyla ilişkilendirerek incelediler. Yeniliğini koruyan bu sıkıntıları, eleştirel bir bakış açısı ile iştirakçilerin dikkatine sunan öğrenciler, sunumlarında istatistiksel bilgilere de yer verdiler. Öğrenciler hazırladıkları sunumlarla, Yaşar Kemal’in kıvrak edebi lisanı üzerinden, etraf problemlerine ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne dikkat cazibeli bir köprü kurdular. Tıpkı vakitte müellifin yerelden yola çıkarak, kozmik paha ve sıkıntılara değinen, dünyada kabul görmüş bir muharrir olduğunu hatırlattılar.

Yaşar Kemal’in müsaadeden giderek, Çukurova’daki köy okullarına uzanan yardım eli

Anmanın son kısmında kelam alan 2020 mezunlarından Naz Uçar, geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen ve Çukurova bölgesinde Yaşar Kemal’in doğduğu köyün de içerisinde bulunduğu bölgelerdeki okul tamirat çalışmalarını içeren “Yaşar Kemal’in İzinde Çukurova” projesinden ve oradaki deneyimlerinden bahsederek köy okullarının kıymetinin altını çizdi.

“Teneke, yıkıcı teknolojiler açısından da incelenmeye uygun bir roman”

Aktiflik sonunda tekrar kelam alan onur konuğu Semiha Baban, sunumların çok yanlışsız noktalara parmak bastığını belirterek gençleri hazırlıkları için tebrik etti. Baban: “Bu kitap aslında biraz da 2. Dünya Savaşının akabinde makineleşmeyle bir arada zenginleşen bir zümrenin yarattığı eşitsizliklere de değiniyor. Her değişim zorludur. Bu kitabı yıkıcı teknolojiler açısından da incelemek sizler için yararlı olabilir. Sizler bilgisayarların eksende olduğu bir değişimi yaşadığınız için, süreç kuvvetli da olsa şanslısınız” diyerek yeni Teneke incelemeleri için gençlere ilham verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.