MUSTAFA YENEROĞLU: ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi, ülkemize adalet, barış, refah ve huzur getirmesi inancıyla hayata geçireceğiz’


DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem lansmanının akabinde Meclis’te bir basın açıklaması yaptı. Yeneroğlu, “Aylar süren çalışmalarımızın akabinde kamuoyu ile paylaştığımız Yarının Türkiye’si için Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Yeneroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

‘Ortak akıl ve uzlaşmadan öteki yolumuz yok’

“Türkiye’nin temel problemlerini çözebilmek için ortak akıl ve uzlaşmadan öteki bir yol olmadığı açıktır. Bizler, ortak akıl ve dayanışma içinde, derin meselelerimizi demokratik siyasetin alanını genişleterek, çoğulculuk temelinde çözmeyi amaçlıyoruz. Milletimize bu karanlık günlerde umut olmayı hedefliyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ismi altında uygulanan sistemsizlik halkımıza, eşitsizlik, yasaklar, yolsuzluklar ve yoksulluktan öbür bir şey getirmemiştir.”

‘Tek sebebi: Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ambalajı ile sunulan kuralsız otoriter yönetim’

“Türkiye yakın tarihinde şahit olmadığı adaletsizlikleri yaşamaktadır. Hukuk devleti ayaklar altına alınmıştır. Mahkemeler talimatla çalışmaktadır. Günahsız beşerler, bir kişinin keyfi uğruna yıllarca mahpusta tutulmaktadır. Milletimiz her geçen gün fakirleşmekteyken, memnun bir azınlık servetine servet katmaktadır. Her geçen gün daha da yoksullaşıyorsak bunun tek sebebi, ülkeyi yöneten iktidar ve Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ambalajı ile sunulan kuralsız otoriter idaredir.”

‘Hedefimiz; milletimizin rahat bir nefes almasını sağlamak’

“Türkiye’nin tüm farklılıklarımızla birlikte “biz” olmaktan, Avrupa Kurulu standartları çerçevesinde temel hak ve özgürlüklerin garanti altına alınmasından öteki yolu yoktur. Maksadımız; milletimizin rahat bir nefes almasını sağlamak ve refah seviyesini acilen yükselterek toplumsal adaleti tesis etmektir. Bizler, yasama, yürütme ve yargı organlarının birbirini hem dengelediği hem de denetlediği, tüm güçlerinin tek bir elde toplanmadığı, işlerin istişare ile karara bağlandığı, sivil toplumun üzerinde hiçbir baskının olmadığı, basının özgür olduğu ve her bir vatandaşımızın kendini nasıl dilek ediyorsa o halde gerçekleştirdiği demokratik ve özgür bir Türkiye’yi daima birlikte inşa etme kararlılığı içindeyiz.”

‘Seçim barajını yüzde 3’e düşüreceğiz’

“Etkili ve iştirakçi bir yasama organı öngörüyoruz. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin kalbi olan Meclis işini yapacak, kanunlar ona Beştepe’den gelmeyecek. Kanun çalışmalarına Meclis hâkim olacak, yasama kültürü tekrar tesis edilecek. Siyasi Partiler ve Seçim Kanunlarını demokratikleştireceğiz. Seçim barajını yüzde 3’e düşüreceğiz. Katılımcılığı temel alan yeni bir İçtüzük hazırlanacak. Meclis hükûmeti denetleyecek.”

‘Cumhurbaşkanlığı, tarafsız ve partiler üstü bir yapıya kavuşturulacak’

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile tesirli ve iştirakçi bir yasama organının yanında istikrarlı ve hesap verebilir bir yürütme organı oluşturacağız. Hükûmet şimdiki üzere sadece cumhurbaşkanı ve onun sekreterliğini yapan etkisiz bakanlardan oluşmayacak. Yürütmeye dair icrai yetkiler, Meclis’e karşı siyasi sorumluluğu olan Başbakan ve Bakanlardan oluşan Bakanlar Konseyi tarafından kullanılacak. Cumhurbaşkanlığı, tarafsız ve partiler üstü bir yapıya kavuşturulacak. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin varsa partisi ile ilişiği kesilecek ve vazifesi sona eren Cumhurbaşkanı faal siyasette bir daha vazife alamayacak.”

‘Topyekûn yeni bir sistem öneriyoruz’

“Türkiye için topyekûn yeni bir sistem öneriyoruz. Yargı organına ne Meclis ne de hükûmet müdahale edemeyecek. Hâkim ve savcıların atamalarında torpil bitecek. Her bir hâkim ve savcı, hukuka ve vicdanına nazaran karar verdiğinde başına bir iş gelmeyeceğini bilecek. Yargıçlar Şurası ve Savcılar Heyeti biçiminde iki farklı konsey oluşturulacak.
Adalet Bakanı ve Müsteşarı, Yargıçlar Kurulu’nda yer almayacak. Savunma anayasal garantiye kavuşturulacak. Çoklu baro saçmalığına son verilecek.”

‘Ötekileştirme hissi doğuran tüm uygulamalara son verilecek’

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem, ayrıyeten; niyetlerin özgürce söz edildiği, din ve vicdan özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, bayan haklarının, çocuk haklarının, etraf haklarının tam manasıyla korunduğu özgürlükçü bir sistemdir. Bu emelle; temel haklara ait olarak, ötekileştirme hissi doğuran tüm uygulamalara son verilecek.”

‘Siyasi Etik Komitesi kurulacak’

“Toplumun her alanında, tüm karar alma düzeneklerinde kadın-erkek eşitliğini sağlamak ve korumak öncelikli devlet siyaseti haline getirilecek. Kamu idaresine ait olarak mülakat kaldırılacak, yazılı imtihan sonuçları temel alınacak. Mahallî idarelerin yetki ve sorumlulukları arttırılacak, kayyum uygulamalarına son verilecek. Yükseköğretimde özgür ve çoğulcu bir sistem oluşturulacak, YÖK kaldırılacak. Ayrıyeten, siyasi makamların millete hizmetten diğer bir gayesinin olmaması için Siyasi Etik Kanunu çıkartılacak. TBMM bünyesinde Siyasi Etik Kurulu kurulacak.”

‘Demokrasi ve hukuk engelli şahıslardan Türkiye siyaseti kurtulacak’

“Bizler, bugünden itibaren Türkiye’yi karış karış gezecek ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi milletimize anlatacağız. Görüyoruz ki Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem vatandaşımızın kalbinde umut filizlerini yeşertti. Türkiye için çok yakında güneş doğacak, hukukun üstün ve ortak aklın karar düzeneğinde faal olduğu bir sistem ile sıkıntılarımızı çözeceğiz. Millete kabadayılık yapan, muhalefeti tehdit eden demokrasi ve hukuk engelli şahıslardan Türkiye siyaseti kurtulacak. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi, ülkemize adalet, barış, refah ve huzur getirmesi inancıyla hayata geçirmeyi taahhüt ediyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.