Naturelgaz 2021 yılında gelirlerini yüzde 54 artırdı FAVÖK’ü 95,9 milyon TL’ye ulaştı


Taşımalı doğal gaz pazarının önderi ve Küresel Yatırım Holding iştiraki Naturelgaz’ın satış gelirleri 2021 yıllında yüzde 54 artışla 696,4 milyon TL’ye yükseldi. Şirketin brüt karı da bir evvelki yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 15 artışla 137 milyon TL’ye yükselirken, net periyot karı 26,2 milyon TL oldu.

Taşımalı doğal gaz pazarında faaliyet gösteren Küresel Yatırım Holding iştiraki Naturelgaz, 2021 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı.

2021 yılında Naturelgaz’ın satış gelirleri bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 54 artarak 696,4 milyon TL olarak gerçekleşti. Naturelgaz’ın 2021 yılı satış hacmi ise birebir periyotta yüzde 17 oranında artarak 202,9 milyon Sm3 düzeyine yükseldi.

Şirketin satış hacmindeki artışa, en değerli katkı Kent Gazı satışlarından geldi. Kent Gazı satış hacmi 2021 yılında yüzde 92 oranında arttı. 2020 yılı sonunda, SOCAR Türkiye’nin LNG ve CNG dağıtım operasyonlarının bölüm alınarak Naturelgaz bünyesinde birleştirilmesi sonucunda sağlanan inorganik büyüme de şirketin satış hacmindeki artışa katkı sağladı.

Naturelgaz’ın Kent Gazı satışlarının toplam satış hacmi içerisindeki hissesi Şirket’in strateji ve maksatlarına uygun olarak, 2021 yılı içerisinde arttı. Kent gazı iş kolunda, 2020 yılı sonunda yaklaşık 51 ilçe ve beldeye CNG eseri ile doğal gaz ulaştıran Şirket, 2021 yıl sonu prestijiyle doğal gaz tedarik ettiği ilçe ve belde sayısını 80’e çıkardı. Mevcut ilçelerdeki abone sayısındaki artış da Kent Gazı satış hacminin artışına katkı sağladı.

2020 yılı sonunda, Socar Türkiye’nin LNG ve CNG dağıtım operasyonlarının evre alınarak Naturelgaz bünyesinde birleştirilmesi sonucunda sağlanan inorganik büyüme ile LNG satış hacmi yüzde 242 oranında artarak 11 milyon Sm3 düzeyine yükseldi.

Naturelgaz’ın brüt kârı, yüzde 15 oranında artış ile 137 milyon TL’ye yükseldi. Hacim büyümesinde görülen artış, brüt kâr fiyatına yansırken, doğal gaz maliyetinde görülen artışın yanı sıra elektrik ve lojistik maliyetlerin artış brüt kar artışını sınırladı.

Şirket’in faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) ise 95,9 milyon TL olarak gerçekleşti. Brüt kar meblağında görülen artışa karşın, inorganik büyüme kaynaklı tesis masraflarının artmasının yanı sıra halka açılma nedeniyle gerçekleşen tek seferlik masrafların tesiri ile FAVÖK fiyatı bir evvelki yıla paralel gerçekleşti.

Naturelgaz’ın 2020 yıl sonunda 105,3 milyon TL olan net finansal borç meblağı ise 2021 yıl sonunda 12,8 milyon TL net nakit fazlası olarak gerçekleşti. 2021 yılı içerisinde ayrıyeten hisse sahiplerine 2020 yılına ait brüt toplam 32,5 milyon TL fiyatında temettü ödemesi yapıldı.

2020 yılı sonunda 233,9 milyon TL olan özkaynak fiyatı, maddi duran varlıkların gerçeğe uygun paha tespitinden kaynaklanan artışın tesiri ile 574,9 milyon TL olarak gerçekleşti. Naturelgaz’ın 2021 yılı net periyot karı 26,2 milyon TL oldu.

Naturelgaz paylarının yüzde 30’u, 1 Nisan 2021 tarihi prestijiyle halka arz edilerek Borsa İstanbul’da NTGAZ koduyla süreç görmeye başlamıştı.

2021 yılını muvaffakiyetle tamamladık

Şirketin 2021 yılı finansal ve operasyonel performansını kıymetlendiren Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan şunları söyledi: “Naturelgaz olarak global güç bölümünde hayli değişken şartlar ile uğraş ettiğimiz 2021 yılını başarılı operasyonel ve finansal sonuçlarla tamamladık. Bu performansımızda, satış hacmimizdeki artışın ve faal maliyet idaresinin büyük tesiri oldu.

2017 yılından beri faaliyet gösterdiğimiz Kent gazı işkolumuzda kıymetli bir büyümeye imza attık. Kent gazı faaliyetlerimiz ile satış hacmimizi artırmanın yanı sıra satışlarımızdaki mevsimsellik tesirini değerli ölçüde azalttık. Satışlarımızın tüm yıla istikrarlı yayılımının sağlanması, kapasite kullanımı ve operasyonel verimlilik açısından şirketimizi epey ileri bir noktaya taşıdı. Bu dengelenmenin tesirlerini finansal sonuçlarımız üzerinde 2022 yılında daha net bir halde göreceğiz. Ülkemiz için de hayli kıymetli olan Kent Gazı faaliyetlerimizin bu biçimde gelişimi bizim açımızdan epeyce gurur verici, bu faaliyetlerimiz sayesinde boru çizgisine erişimi olmasa bile doğal gazın daha fazla ilçe ve beldemize ulaşmasını sağlıyoruz.”

2021 yılı içerisinde pandeminin ve global güç dalındaki dalgalanmaların olumsuz tesirlerini en aza indirebilmek için operasyonel verimliliğe ve risk idaresine her zamankinden daha fazla ehemmiyet verdiklerini belirten Turan, “2020 yılı sonunda gerçekleştirdiğimiz Socar LNG satın alımının Naturelgaz bünyesine entegrasyonunu 2021 yılı içinde muvaffakiyetle tamamladık. Bu entegrasyon süreci operasyonel giderlerimizde tek sefere mahsus bir artışa sebep olarak 2021 yılı FAVÖK artışımızı sınırladı. Lakin bu satın almanın müspet tesirlerini 2022 yılında daha tesirli bir formda görmeyi umuyoruz” biçiminde konuştu.

Yatırımlarımız devam ediyor

2021 yılında uzun müddettir planlı bir biçimde hazırlanılan halka arzın muvaffakiyetle gerçekleştirildiğini belirten Turan, “Yatırımcılarımızın ilgisi ile rekor sayılabilecek bir talep toplama periyodu geçirdik. 280 bini aşkın yatırımcımızın Naturelgaz’a olan bu ilgi ve inancı bizim için gurur verici oldu. Halka arzdan sağladığımız nakit girişi ile 2020 yılı sonunda 105 milyon TL olan net borç sayımız, 2021 yılı sonunda 12,8 milyon TL net nakit fazlası olarak gerçekleşti. Halka arzdan elde ettiğimiz gelir ile mevcut borçların ve yeni yatırımların finansmanı, mevcut CNG tesis altyapımızın güçlendirilmesi, yeni tesislerin açılması ve yurtdışı iş geliştirme faaliyetlerimiz 2022 yılında devam edecek” dedi.

2022 yılında satış hacmini artırarak taşımalı doğal gaz pazarındaki başkan pozisyonlarını güçlendirmek üzere çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Turan, “2022 yılındaki en kıymetli gayelerimiz ortasında, son yıllarda üzerinde ağır bir halde çalışmalar yaptığımız ve hala araştırma ve çalışmalarımızı sürdürdüğümüz mevcut iş modelimizin yurtdışında uygulanması amacımız yer alıyor. Pandemi sebebi ile son 2 yılda bu alanda duraksamalar olsa da 2022 yılında bu alanda daha somut gelişmeler olmasını umuyoruz” biçiminde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.