Türk Telekom CEO’su Ümit Önal: Küresel iş birliklerimizi geliştiriyor, yerli teknolojileri dünyaya tanıtıyoruz


Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi kapsamında gazetecilerle bir ortaya gelerek açıklamalarda bulundu. Türkiye’yi yeni kuşak teknolojilerle buluşturmak için tüm kaynakları seferber ettiklerini belirten Önal, “Ülkemizin dijital dönüşüm seyahatinde, ulusal sorumluluk anlayışımızla yerli ekosistemi destekliyor, öte yandan küresel ölçekli iş birlikleriyle teknolojimizi dünyaya sunuyoruz. Bu emelle teknoloji devleriyle yaptığımız yeni iş birliklerini duyurmak üzere GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi’nde yerimizi aldık” dedi.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi kapsamında gazetecilerle bir ortaya geldi. Önal, fiber yatırımları önceliklendirerek dijitalleşmeyi hızlandırmak, ülkeyi 5G’ye hazırlamak, internet penetrasyonunu artırmak ve daha yeterli bir müşteri tecrübesi sağlamak üzerine ağırlaştıklarını belirterek, “5G ve yeni jenerasyon teknolojilerin kilometre taşı pozisyonundaki fiber ağımızı yıl sonu prestijiyle 366 bin km’ye çıkardık. 2021 yıl sonu prestijiyle fiber ağımız, 30,2 milyon haneyi kapsıyor” dedi.

“5G’de Türkiye’yi öncü yapma yolunda süratle ilerliyoruz”

Türk Telekom’un 2019 yılından bu yana Sanayi 4.0 denemeleri yaptığını hatırlatan Önal, “Dünya çapında yeni jenerasyon teknolojilerimizle geleceği şekillendirme ve 5G’de Türkiye’yi öncü yapma yolunda süratle ilerliyoruz.Akıllı fabrikalar üzerine oluşturduğumuz deneme projeleriyle endüstriyel 5G konusunda âlâ bir pozisyondayız. IoT, yapay zekâ ve ICT üzere odak alanlarına yatırımlarımızla ulaşımdan imalata, otomotivden sıhhate, eğitimden güce, sokaklara ve konutlarımıza kadar pek çok alanda verimliliği artıran akıllı projeleri hayata geçiriyoruz. Altyapımızı, büsbütün yerli ve ulusal imkanlarla ürettiğimiz e-SIM ve e-CALL teknolojilerine hazır hale getirerek entegrasyon süreçlerimizi tamamladık” açıklamasında bulundu.

“Küresel iş birliklerimizle teknolojimizi dünyaya sunuyoruz”

GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi’nde, yerli ve ulusal teknolojilerimizi dünyaya tanıtarak global manada kullanımını sağlamak maksadıyla pahalı iş birliklerine imza attıklarını belirten Önal, şunları kaydetti;

“2021 yılında birçok milletlerarası iş birliğine imza attık. Dünyanın sayılı teknoloji şirketlerinden Juniper Networks ve Net Insight ile yaptığımız güç birliğiyle hizmet ve eserlerimizi dünya pazarına sunuyoruz. Juniper ile 5G taşınabilir erişim şebekelerine verimlilik ve esneklik kazandıran vRAN tahlili RIC (Radyo Akıllı Kontrolcü) eserinin lisanslanarak küresel ölçekte pazarlanması üzerine, Net Insight ile ise 5G vakit ve frekans senkronizasyonu alanında çığır açacak bir teknolojinin eserleştirme çalışmaları konusunda iş birliği yaptık.

“GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi’nde güçlü projelerle yerimizi aldık”

Küresel teknoloji şirketleriyle münasebetlerimizi geliştirdiğimiz GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi’nde, bu yıl da yerimizi alarak, kıymetli proje ve iş birliklerine imza attık. Parellel Wireless ile Open RAN (Açık Radyo Erişimi) tahlilini pilot olarak belirlenen alanlarda test etmek üzere iş birliği yapma konusunda anlaştık. Bulut tabanlı yazılım şirketi Mavenir, sistem entegratörü Compro ve açık radyo erişim teknolojileri üzerinde çalışmalar yapan TIP (Telecom Infra Project) ile de Open vRAN konusunda bir saha denemesi yürütüyoruz. Korea Telekom ile 5G ve yapay zekâ teknolojileri üzerine attığımız imza, IoT tabanlı uygulamalara dayanan akıllı kentleri kapsayan ‘akıllı alanlar’ projelerini kapsıyor. Nokia ile kritik endüstriyel uygulamalarda kusurları minimuma düşürecek, üretimi ve verimliliği artıracak, 5G’nin düşük gecikme, yüksek bant genişliği ve yüksek sürat kabiliyetlerini kullanan Sanayi 4.0 denemeleri yapıyoruz. Huawei ile imzaladığımız Güzel Niyet Mukavelesi ile 5G’ye hazır şebekelerin geliştirilmesi ve kaliteli şebeke uygulamaları için stratejik vizyon paylaşımının yanı sıra endüstriyel 5G uygulamalarını hayata geçirmek ve ekosistemi geliştirmek için çalışacağız. ZTE ve Netaş ile imzaladığımız Düzgün Niyet Mukavelesi ile yeni jenerasyon teknolojilerin ülkemizde hayata geçirilmesine yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

“Yerli ve ulusal ekosistemi geliştirmek en büyük odağımız”

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin yanı sıra yerli ve ulusal ekosistemi güçlendirecek iş birliklerine de imza attıklarını belirten Önal, “Millî sorumluluk anlayışıyla yerli teknoloji teşebbüslerini destekleyerek bölüme kıymet katmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda Akıllı tarım alanında 5G uygulamaları geliştirmek üzere Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin teknoloji iştiraki TARNET ile kapsamlı denemeler yaptık. Odine Solutions ile bulut bilişim sanallaştırma tahlilleri üzerine yaptığımız ortak çalışmaları duyurduk. Yerli yazılım şirketi i2i ile Türkiye’de birinci sefer bir 5G çekirdek şebeke işlevini ticari olarak yerlileştirecek çalışmalarımız oldu. İştiraklerimiz Argela ve onun Silikon Vadisi’ndeki inovasyon kolu Netsia’nın etkin iştirakiyle Open Networking Foundation (ONF) çatısı altında geliştirdiğimiz SEBA Platformu’nun tanıtımını yaptık. Birebir vakitte Argela/Netsia’nın geliştirdiği SEBA ticari eseri olan Netsia BB Suite demosunu gerçekleştirdik.

Türk mühendisliğinin dünya çapındaki bu muvaffakiyetlerini hem Türk Telekom hem de ülkemiz için çok kıymetli kazanımlar olarak görüyoruz. Yerli ve ulusal teknolojilerimizi dünyanın hizmetine sunmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

“TT Ventures ile teşebbüsleri destekliyoruz”

Türk Telekom iştiraki olan TT Ventures çatısı altında yoluna devam eden teşebbüs hızlandırma programı PİLOT ile bugüne kadar91 teşebbüse yaklaşık 10 milyon TL nakit takviyesi sağladıklarını ve PİLOT mezunlarının aldıkları toplam yatırım meblağının 16 milyon doları geçtiğini belirten Önal, TT Ventures ile yesyeni bir yapılanmaya gidildiğini açıkladı.

Önal, “Yeni dünyanın yükselen kıymeti olan girişimciliği sahipleniyor, yerli ve ulusal teknolojilere takviyemizi bu alanda da gösteriyoruz. Kesin hedefimiz; Muvaffakiyetlerini küresel arenaya taşıma potansiyeli olan teşebbüslere yatırım yaparak Türkiye’den yeni ‘unicorn’lar çıkarmak. Bu kapsamda desteklediğimiz teşebbüsleri memleketler arası arenaya çıkarma gayesiyle 2021’de dünyanın en büyük inovasyon platformlarından Plug and Play ile iş birliği yaptık. Gayemiz, geçtiğimiz yıl, yatırım yaptığı şirket sayısını ikiye katlayan kurumsal teşebbüs sermayesi şirketimiz TT Ventures’ı merkezi ABD Silikon Vadisi’nde olan, Türk teknoloji teşebbüsleri için dünyaya açılan bir kapı yapmak. Türkiye’nin dışa bağımlılığını her geçen gün azaltan ve dünya için teknoloji üreten bir ülke olması için var gücümüzü ortaya koyacağız. Potansiyeli yüksek yeni teşebbüsler keşfetmeye, ekosistemimizi genişletmeye ve bu topraklar için bedel yaratmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.