Yeşilay Haftası “Yeşilay Varsa Hayat Var” bildirisiyle kutlanıyor


Yeşilay Haftası “Yeşilay Varsa Hayat Var” iletisiyle kutlanıyor

1 – 7 Mart Yeşilay Haftası, “Yeşilay Varsa Hayat Var” sloganıyla kutlanıyor. Yeşilay, farklı yaş kümelerine yönelik tedbire projeleri ile eğitimin, sanatın, sporun gücünden yararlanıyor. Türkiye genelinde sayıları 104’e ulaşan Yeşilay Danışmanlık Merkezleri (YEDAM) ile bağımlılara ve yakınlarına rehabilitasyon alanında da takviye veriyor. Bağımlılığın bir hastalık olduğunu vurgulayan Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Bu hastalık yalnızca bağımlıya ziyan vermiyor, yakın etrafı ve toplumu da tehdit ediyor” dedi. YEDAM’ın bağımlılıklarla uğraşta, dünyada kapsam ve sistem manasında tek olduğunu vurgulayan Öztürk, YEDAM Müracaat Hattı’na bugüne kadar 500 bini aşkın arama geldiğini tabir etti. Yeşilay Haftası, 120 Yeşilay Şubesi, 95 Ülke Yeşilay’ı ve yüzbinlerce gönüllüyle birlikte kutlanıyor. İstanbul’un simge yapıları ışıklandırmalarla yeşile boyanırken; Memleketler arası Karikatür Müsabakası ve Sağlıklı Kuşak Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’na katılan yapıtların yer aldığı stant 1 – 5 Mart tarihleri ortasında Atatürk Kültür Merkezi’nde fiyatsız olarak ziyaret edilebiliyor.

Âlâ ve sağlıklı bir toplum için çalışan Yeşilay, 102’nci yaşını kutladığı 1 – 7 Mart Yeşilay Haftası’nda “Yeşilay Varsa Hayat Var” diyor. Tedbire faaliyetleriyle 7’den 77’ye herkesin âlâ ve sağlıklı hayat alışkanlıkları kazanması ve bağımlılıklardan uzak bir hayat sürmesini hedefleyen Yeşilay, Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) rehabilitasyon faaliyetleriyle de bağımlılıktan kurtulmak isteyenlere takviye vermeyi sürdürüyor.

Yeşilay’ın alkol, tütün, unsur, kumar ve teknoloji bağımlılığı olmak üzere beş farklı bağımlılıkla uğraşını aralıksız sürdürdüğünü belirten Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk şunları söyledi:

“Hepimizin bildiği üzere bağımlılık, hudut tanımayan üniversal bir sorun. En değerlisi de bağımlılık bir tercih değil, hastalık. Bu hastalık yalnızca bağımlıya ziyan vermiyor, yakın etrafı ve toplumu da tehdit ediyor. Bu nedenle hastalıkların tedavisi kadar önlenmesi, hiç ortaya çıkmaması büyük değer taşıyor. Yeşilay olarak bizim de öncelikli gayemiz bağımlılıkları oluşmadan evvel engellemek. Münasebetiyle tedbire çalışmaları faaliyetlerimiz içerisinde çok değerli bir yer tutuyor. Tedbire faaliyetlerimizle ilkokul öğrencilerinden üniversitelilere, ebeveynlerden öğretmenlere, her yaştan insanımızın bilinçlenmesine katkıda bulunurken, gönüllerde yer edinerek herkesin bağımlılıklarla uğraşın bir kesimi olmasını amaçlıyoruz. Herkesin yeterli ve sağlıklı hayat alışkanlıklarına sahip olduğu, spor yaptığı, kültür-sanat faaliyetleriyle ilgilenerek hayatına renk kattığı bir toplum için aralıksız çalışıyoruz. Türkiye Bağımlılıkla Uğraş Eğitim Programı (TBM) ile her yıl 10 milyon öğrenciye ve 3 milyon yetişkine ulaşıyor; uygun ve sağlıklı hayat alışkanlıkları kazanmalarını destekliyoruz. Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM) ile de okullarda bağımlılıkları oluşmadan önlemeyi hedefliyor; Yeşilay Ömür Marifetleri Eğitim Programı (YYBE) ile okul temelli, esirgeyici – güçlendirici eğitimler veriyoruz. Gönülden Yeşilaylı olan herkes bizim çabamızı daha da güçlendiriyor. Bu yıl Yeşilay Haftası’nda bildirimiz: ‘Yeşilay Varsa Hayat Var’. Temelinde barış, sevgi, merhamet ve sorumluluk barındıran; sağlıklı, güçlü yarınlar inşa etmek gayesiyle yürüdüğümüz bu yolda 7’den 77’ ye herkesin takviyesini alabilmenin memnunluğunu yaşıyoruz. İnsanlarımızın kalbine dokunmak ve onların pahalı hayatlarında hoş bir iz bırakabilmek bizler için çok kıymetli. Bu nedenle yeni yaşımızı hayatın değerini bildiğimiz, sağlıklı ömrün değerine dikkat çeken bir telaffuzla kutlayalım istedik. Herkesi Yeşilay Haftası coşkusuna ortak olmaya davet ediyoruz.”

Bağımlılığı anlatan eserler Atatürk Kültür Merkezi’nde sergileniyor

Milletlerarası Yeşilay Karikatür Müsabakası, Sağlıklı Kuşak Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışı, Sağlıklı Fikirler Kısa Sinema Müsabakası üzere projelerle bağımlılıklarla gayrette sanatın gücünden yararlanan Yeşilay; Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) bir stant açıyor. Memleketler arası Yeşilay Karikatür Yarışı ve Sağlıklı Jenerasyon Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’na katılan yapıtların yer aldığı stant, 1 – 5 Mart tarihleri ortasında devam ediyor. Öztürk, “Dünyanın onlarca farklı ülkesinden karikatür sanatkarlarının ve ilkokul sıralarında Yeşilaylı olan çocuklarımız ile gençlerimizin bağımlılığı anlatma biçimleri çok etkileyici. Bu yaratıcı yapıtları yakından görmek isteyenleri AKM’de standımızı ziyaret etmeye davet ediyoruz” dedi.

500 binden fazla kişi dayanak almak için YEDAM’a başvurdu

2015 yılında faaliyetlerine rehabilitasyonu ekleyen Yeşilay, Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) çatısı altında bağımlılara ve yakınlarına fiyatsız psikososyal dayanak sağlıyor. Yeşilay’ın bağımlılıklarla çabasına ve bağımlı yakınlarına verdiği takviyeye katkıda bulunmak isteyenler www.yesilay.org.tr adresinden bağış yapabiliyor.

COVID-19 pandemisi öncesinde 36 olan YEDAM sayısının pandemi periyodunda açılan 68 merkez ile 104’e ulaştığını belirten Öztürk kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM), bağımlılıkla uğraşta dünyada kapsam ve sistem manasında tek olan psikososyal danışmanlık modeline sahip bir merkez. YEDAM takımlarının tamamı bağımlılık alanında uzman psikolog ve toplumsal hizmet uzmanlarından oluşuyor; alkol, tütün, unsur, kumar, teknoloji bağımlılıkları konusunda bilgi verme, gerçek yönlendirme, danışmanlık ve ayaktan terapi hizmetleri sunuyor. Bu danışmanlık hizmetini sırf danışana değil, aile üyelerine, yakınlarına da sağlıyoruz. Bağımlılık tedavisinin akabinde yine başlama riski doğduğunda da yeniden YEDAM ile dayanak veriyoruz. YEDAM’da ayrıyeten danışanlarımız için atölye çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Grafik tasarım, el sanatları, pastacılık, ahşap şekillendirme ve spor aktiviteleri üzere çalışmalarla YEDAM’da şimdiye kadar 4 bin 315 atölye gerçekleştirildi. Bugüne kadar 143 danışanımız işe yerleştirildi. Bağımlılıklarından kurtulmak için danışan vatandaşlarımıza, 115 YEDAM İstişare Hattı’mız ile de hizmet veriyoruz. YEDAM İstişare Hattı’mıza bugüne kadar 500 bini aşan arama geldi.”

Yeşilay, YEDAM’dan dayanak alan bağımlıların umut dolu hikayelerini “Renklerini Yine Kazananlar” kitabında topladı. Yeşilay Yayınları’ndan çıkan kitapta, toplumun her kısmından insanın birbirinden farklı tecrübelerinden ilham alınarak oluşturulan, yaşanmış olaylardan kurgulanan 19 hikaye bulunuyor. Öztürk, “Kitabın gördüğü ilgiden çok mutluyuz. Bağımlılığın pençesinde olan, kimden nasıl takviye isteyeceğini bilemeyen, kurtulabileceği konusunda kendinden kuşku edenlere Renklerini Yine Kazananlar’ın ilham olmasını diliyoruz” dedi.

95 Ülke Yeşilay’ı ile tüm dünyada bağımlılıklarla uğraşa öncülük ediyor

Türkiye’nin 81 vilayetinde toplam 120 şube ile hizmet veren Yeşilay, kuruluşuna öncülük ettiği Milletlerarası Yeşilay Federasyonu ile 95 ülkede de bağımlılıklarla gayrete öncülük ediyor. Yeşilay Haftası kutlamalarının 95 Ülke Yeşilayı aracılığıyla birebir anda ve tıpkı heyecanla gerçekleşeceğini belirten Öztürk, “Geçtiğimiz yıl 81 olan Ülke Yeşilayı sayısını bu yıl 95’e yükselttik. Ülkemizde olduğu üzere dünyanın gereksinimi olan rastgele bir ülkesinde de tecrübe ve birikimimizle vazifeye hazırız. Yeşilay Haftası’nda başarılı çalışmalarımızı daima birlikte kutlayacağız” tabirlerini kullandı.

İstanbul sıhhate yeşil ışık yakıyor

İstanbul’un simgesi yapılar, Yeşilay Haftası boyunca kutlamalara dâhil oluyor. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü yeşil renkle aydınlatılırken; İstanbullular, Yeşilay Haftası boyunca kentin farklı noktalarından ışık şovlarına tanıklık edebiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.