Döner Kesiminin ‘Abla’sı Olmayı Kabullendim


ÖzDöner Kurucu Ortağı Bahar Özürün, “Başlarda bu formda hitap edilmeyi yadırgasam da artık döner kesiminin ‘abla’sı olmayı kabullendim” dedi.

Türkiye’nin ulusal yiyeceği diye isimlendirilen döner bölümündeki tek bayan yönetici ve teşebbüsçü olan ÖzDöner Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Bahar Özürün, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü hasebiyle değerlendirmelerde bulundu. Bölümde 19 yılı geride bıraktığını hatırlatan Özürün, “Döner kesiminde bayan olarak mahzurları aşınca işler daha kolay yürüyor. Evet tahminen başlarda çok kolay olmadı lakin kimse de hürmette kusur etmedi. Dalda uzun yıllar geçirip hususta uzmanlaştıkça da iş öbür bir boyuta evrildi. Artık bana ‘döner bölümünün ablası’ diyorlar. Başlarda bu biçimde hitap edilmeyi yadırgıyordum lakin artık kabullendim diyebilirim. Artık ben de kendimi ‘kesimin ablası’ olarak görüyorum” sözlerini kullandı.

FİRMALAR TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KONUSUNDA KENDİLERİNİ DEĞERLENDİRMELİ…

Özürün, firmaların 8 Mart’a yönelik bağlantı faaliyetlerine de değindi ve “Tüm kesimlerdeki firmalar, Mart ayı geldiğinde toplumsal cinsiyet eşitliğine, bayanlara yönelik çok hoş çalışmalar yapar. TV ve toplumsal medya mecralarında bayanlar günü için hazırlanmış çok hoş görseller, klipler ve kısa sinemalar yayınlanır ve markalar toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik içerik ve bildirilerini iletirler. Lakin bir hafta sonra her şey eski haline döner, zira iletilen bu hoş bildiriler daima öbürleri içindir, herkes kendisinin aslında yanlışsız olduğunu düşünür ve sorgulamaz. Lakin gerçek bu türlü olsaydı Dünya Ekonomik Forumunun 2020 yılı datalarına nazaran Türkiye toplumsal cinsiyet eşitliğinde 156 ülke ortasında 2019’a nazaran 130’dan 133. ‘e, Ekonomik İştirak ve Fırsatlar sıralamasında da 136’dan 140’a gerilemezdi. Bu yüzden her firmanın kendisini çalışanlarına ve iş ortaklarına toplumsal cinsiyet eşitliği çerçevesinde davranıp davranmadığına dair sorgulaması gerektiğine inanıyorum. Ben bunu daima yapmaya çalışıyorum ve dalımızı dezavantaj olarak görmüyorum. Yönetici olarak çalıştığım evvelki işyerlerindeki üzere, hatta artık teşebbüsçü kimliğim ile daha da büyük oranda olmak üzere işe alım, yönetici takımına atama, fiyatlandırma ve meslek geliştirme hususlarında bayanlara müspet ayırımcılık yapmaya devam ediyorum “ formunda konuştu.

BAYAN ELİ DEĞEN HER ŞEY İNCELİR

ÖzDöner’in 4 kurucu ortağından biri olan ve hem İdare Şurası Başkanlığı hem de Genel Müdürlük vazifesini yürüten Bahar Özürün “Erkek hâkim bölümümüzde bayan yüklü çalışan bir firmayız. Yalnızca idari işler ve idarede değil, et sürece ve döner takma dahil olmak üzere tüm alanlarda bayanlara yol açıp ’Kadın Eli Değen Her Şey İncelir’’ sloganı ile yolumuza devam etmeyi planlıyoruz “açıklamasını yaptı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.