Kalekim’in yıllık net karı yüzde 158.5’lik artışla 213.2 milyon TL oldu


Türkiye Yapı kimyasalları dalının öncü markası Kalekim, 2021 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Global pazarlarda pandemi kaynaklı yaşanan sorunlara karşın başarılı bir performans ortaya koyan Kalekim, yılı amaçlarının üstünde bir muvaffakiyetle tamamladı. 2020 yılında yaklaşık 83 milyon TL olan net karını 2021 yılında yüzde 158.5 oranında artıran Kalekim, toplam 213.2 milyon TL’lik net kara ulaştı. Yurt içi satışlarını bir evvelki yıla nazaran, yüzde 43.8, yurt dışı satışlarını da yüzde 78 oranında artıran Kalekim, böylelikle hem iç pazarda hem de dış pazarda değerli bir satış başarısına imza attı.

Yapı kimyasalları kesiminde Türkiye’nin global pazarlardaki güçlü markası Kalekim, 2021 yılı Ocak-Aralık periyoduna ilişkin finansal sonuçlarını Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi. Ulusal ve memleketler arası pazarlarda yaşanan güç, tedarik ve üretim kaynaklı maliyet artışlarına karşın başarılı bir satış grafiği sergileyen Kalekim, yılı amaçlarının üstünde bir muvaffakiyetle kapattı. 2020 yılında yaklaşık 84 milyon TL olan net karını, 2021 yılında yüzde 158.5 oranında artıran Kalekim, toplamda 213.2 milyon TL’lik net kara ulaştı. Bu güçlü süreçte yurt içi satışlarının yanı sıra yurt dışı satışlarını da artırmayı başaran Kalekim, böylelikle 2020 yılının akabinde 2021 yılında da istikrarlı büyümesini sürdürdü.

“2021 Yılını Amaçlarımızın Üstünde Bir Muvaffakiyetle Kapattık”

Kalekim’in yatırım, büyüme ve finansal açıdan başarılı bir yılı geride bıraktığını söyleyen Kale Holding CFO’su Haluk Alperat, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2021 yılı, pandeminin tesirlerinin devam ettiği, global pazarlarda güçten üretime, tedarikten maliyet artışlarına kadar pek çok alanda meşakkatlerin yaşandığı güçlü bir yıl oldu. Bilhassa üretim temelinde faaliyet gösteren tüm şirketler, bu ıstırapların tesirlerini direkt yahut dolaylı formda yaşamak zorunda kaldı. Bu güçlü süreçte her vakit olduğu üzere çalışanlarımız, paydaşlarımız, iş ortaklarımız ve yatırımcılarımız en büyük gücümüzü oluşturdu. Onlardan aldığımız güç ile zorluklara ve risklere karşın yatırımlarımızı gerçekleştirmeye, amaçlarımıza birebir kararlılıkla yürümeye devam ettik. Bunun sonucu olarak da 2021 yılında, amaçlarımızın de üstünde bir muvaffakiyete ulaştık. Finansal açıdan elde ettiğimiz bu muvaffakiyet bizi, tıpkı vakitte daha büyük ve daha güçlü bir Kalekim yaratma ülkümüze de bir adım daha yaklaştırdı. Kalekim olarak, 2022 yılında da yenilikçi eser ve uygulamalarımızla olduğu kadar, yurt içi ve yurt dışı yatırımlarımızla bu yolda yeni adımlar atmaya, başarımıza yeni halkalar eklemeye devam edeceğiz.”

“Yıl Sonu Sayıları ile Finansal Başarımızı Taçlandırdık”

Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu ise, şunları kaydetti:

“Kalekim olarak, global iktisatta gelişmelere karşı birinci günden itibaren süratli bir halde aksiyon aldık. Sürecin ortaya çıkartabileceği fevkalâde gelişmeleri evvelden öngörerek, bu doğrultuda hammadde tedariğinden üretim sürecine kadar mümkün tüm senaryolara karşı süratli ve alternatif tahliller geliştirdik. Yeri ve vakti geldikçe de bunları devreye alarak, süreci meselesiz yürütmeye çalıştık. 2021 yılında her çeyrek finansal başarımızı bir adım daha ileri taşıdık. Yıl sonu itibariyle ulaştığımız sayılarla da bunu adeta taçlandırdık. 2020 yılında yaklaşık 84 milyon TL olan net karımızı, 2021 yılında yüzde 158.5 oranında artırarak, toplamda 213.2 milyon TL’ye yükselttik. Bununla birlikte yurt içi satışlarımızı yüzde 43.8, yurt dışı satışlarımızı da yüzde 78 oranında artırarak, hem yerelde hem de globalde değerli bir muvaffakiyete imza attık. Yurt dışında satışlarımızı en çok artırdığımız ülkeler ise, Irak ve Fransa oldu. Yakaladığımız bu başarıyı, 2022 yılında da yeniden birebir formda devam ettirmeyi hedefliyoruz.

Bunun için de yurt içinde ve yurt dışında yatırım ve yeni iş birlikleri noktasında kıymetli adımlar atıyoruz. Bunlardan bilhassa Kuzey Afrika pazarının yanı sıra Akdeniz’deki stratejik pozisyonu nedeniyle kıymetli gördüğümüz Cezayir’deki Sarl Ha Building ile olan iştirakimizin devlet kredi dayanağı onaylanmış durumda. Ayrıyeten, yurt dışı yatırımlarımıza dayanak hedefiyle Mardin’deki fabrikamıza 23 Milyon TL’lik ek sınır yatırımı gerçekleştirdik.

2021 yılında attığımız bir öbür değerli adım ise, kesime kazandırdığımız yeni markamız Visuelle oldu. Değişen pazar muhtaçlıkları doğrultusunda geliştirip, Eylül ayında da lansmanını yaptığımız Visuelle ile dekoratif kaplama bölümüne kıymetli bir yenilik getirdik.

2022 yılına da yatırımla başladık. İdare Konseyimiz, kesimin kıymetli şirketleriden Lyksor Kimya A.Ş.’nin toplam hisselerinin, pay periyodunun gerçekleşeceği kapanış tarihinde, mukavelede kararlaştırılan asıllara nazaran fiyat düzeltmesi kelam konusu olmak kaydıyla yüzde 75’inin 125 milyon TL karşılığında satın alınmasına karar verdi. Şirketin eser gamında, beton ve çimento kimyasallarından, bunların üretiminde kullanılan hammaddelere, mimari beton eserlerinden beton kür ve kollayıcı materyallerine, beton su geçirimsizlik katkılarından, mineral öğütme kolaylaştırıcılarına, betonda kullanılan makrosentetik mikrodan çelik liflere kadar birçok eser bulunuyor. Bu yatırımla eser gamımızı, üretim ve tesir alanımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki süreçte de yeniden bize güç katacak, yeni yatırımlara devam etmeyi planlıyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.