Yemek sipariş uygulamalarıyla ilgili en çok nelerden şikayet ediliyor?


Online yemek sipariş uygulamalarıyla ilgili bilgilerini paylaşan Şikayetvar, 2021’de en çok sorun yaşanan mevzuları derledi. Yemek sipariş uygulamalarında siparişin teslim siparişin geç, yanlış ve eksik gelmesi en çok karşılaşılan sorun oldu. Datalara nazaran, geçen yıla oranla şikayetler yüzde 211 artarak şikayet sayısı 21 bin 779’e yükseldi. Şikayetin tepe yaptığı ay ise Mayıs oldu.

Pandeminin başladığı birinci günlerden itibaren dünya genelinde tedbir gayeli uygulanan kapanmalar ve kısıtlamalar online yemek sipariş uygulamalarına talebi de artırdı. Her ne kadar restoranlar açılmış olsa da mesken ya da işyerlerine yemek sipariş verme trendi tesirini kaybetmiş değil. Artan talep bu uygulamalarla ilgili şikayetlerin yükselişini de beraberinde getirdi. Şikayetvar, bilhassa metropolde yaşayan tüketicilerin vazgeçilmezi olan online yemek sipariş uygulamalarıyla ilgili sayılarını açıkladı.

Şikayetler 2021’de yüzde 211 arttı

Türkiye’nin tahlil platformu Şikayatvar datalarına nazaran, online yemek sipariş uygulamalarıyla ilgili bir evvelki yıl ile 2021 karşılaştırıldığında şikayetler yüzde 211 arttı ve toplam 21 bin 779 şikayet geldi. Şikayetvar yemek sipariş uygulamalarıyla ilgili karar vermek için platformu ziyaret eden kullanıcı sayısıysa yüzde 152 artış gösterdi. 2021’de Şikayetvar’da bu uygulamaların sayfaları, 650 bin 647 kere ziyaret edildi.

En çok şikayet Mayıs ayında geldi

Tüketicilerin bir referans kaynağı olarak başvurduğu ve satın alma kararıyla ilgili araştırma yaptığı Şikayetvar datalarına nazaran 2021’in Mayıs ayında şikayetler tepeyi gördü. Online yemek sipariş uygulamalarıyla ilgili 2020’in mayıs ayında 533 olan şikayet sayısı yüzde 635 artarak 2021’in tıpkı devrinde 4 bin 15’e yükseldi.

Yemek sipariş uygulamalarıyla ilgili en çok şikayet edilen bahisler:

  • Siparişin geç, yanlış ve eksik gelmesi
  • Siparişin bilgi verilmeden iptal edilmesi
  • Sipariş iptali sonrası paranın iade edilmemesi
  • Kampanya ve promosyon ismi altında müşteriyi yanıltma
  • Siparişin teslim edilmeden teslim edildiğini tez etmeleri
  • Müşteri hizmetleri ve online dayanak işçisi sorunu
  • Üyelik sorunu ve güvenlik eksikliği

Hususla ilgili Şikayetvar’a gelen kimi şikayetler şöyle sıralandı:

Siparişim eksik geldi

“Sipariş ettiğim eserim hem eksik hem de kusurlu geldi. 19.50’de verdiğim sipariş 21.00’da geldi. Ayrıyeten şu an saat 23.15 hala sorun çözülmedi. Müşteri hizmetlerinin bana sunduğu ise para iadesi. Tahliliniz bu mu? Firmadan şikayetçiyim. Bu türlü sorumsuzluk olmaz.”

2 saat geçti sipariş gelmedi

“Ürünüm eksik geldi ve belirtmeme karşın “Yolda, geliyor” dendi. Üstünden 2 saat geçti. Eser gelmedi. Para iadesi istedim yardımcı olunmadı. Mağdur edildim ve aç kaldım. Yurtta kalıyorum ve çok mağdurum. Para iadesi istiyorum.”

Sayfayı yenilerken üç defa ödeme alındı

“Sipariş vermeye çalıştım ama yanılgı verdi. Sayfayı yenilerken üç sefer ödeme alınmış. Anında müşteri hizmetlerini aradım bana mail geleceğini söyledi lakin gelmedi. 15 gün boyunca neredeyse her gün iademi istedim ancak yalnızca geçiştirdiler. Kayıt alıyoruz deyip almayan çalışanları da oldu, aranacaksınız da dendi ancak asla tahlile ulaşmadı ve param hala ellerinde.”

Para iadesini anlık olarak yapmıyorlar

“14.01.2022 20.19’da verdiğim sipariş, belirtilen vakitte gelmedi 21.28’de eseri iptal ettirdim lakin para iadesini anlık olarak yapmıyorlar. İptal ettiğim eserin ödemesini online ödeme hesabıma çabucak yapılmasını istiyorum! 1 ila 10 iş günü içinde iade ederim diyorlar. Bu türlü bir şey olamaz!”

İndirim kodunu kullanamıyorum

“Yeni üye olmama karşın 50 TL siparişe 30 TL indirim kodu uygulanmıyor denedim lakin bir türlü kabul etmiyor. 2 gündür neredeyse bunun için uğraşıyorum lütfen artık bu türlü sıkıntılar yaşamayalım.”

125 dakikadır beklediğim sipariş teslim edildi deniyor

“Siparişim 125 dakikada gelmedi ve teslim edildiği yazıldı. Geri ödeme de olmadı. Müşteri hizmetleri görüşmede ulaşım 3 kere irtibat sağlayıp gönderileceğini söylemelerine karşın gelmedi ve teslim edildiği palavrası söylendi.”

“Hakkımı istiyorum”

Sipariş ettiğim yemek teslim edilmediği halde sistemde teslim edilmiş üzere görünüyor. Siparişimi yanlış adrese teslim etmişler ya da hiç getirmeyip teslim edilmiş üzere gösterdiler. Uygulama yetkilileriyle görüştüm telafi yapacaklarını söylediler lakin rastgele bir şey yapmadılar. Hakkımı istiyorum. Daha evvel bu firma ile yeniden sorun yaşamıştım bu iki oldu.

Telefon numaramı oburu kullanıyor

“Uygulamadan kupon kullanarak sipariş vermek istedim ve telefon numaramı girdiğimde ‘Sisteme kayıt etmeye çalıştığınız telefon numarası öteki bir hesapla eşleştirilmiştir. Lütfen diğer bir telefon numarası deneyiniz’ ihtarını gördüm. Muhtemelen telefon numaram diğer birileri tarafından kullanılıyor ve ben kupon kullanarak sipariş veremiyorum kullananın kim olduğunu da öğrenebilir miyim?”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.