Anadolu Sigorta, 2022 Yılında Ticari Müşterilerine Sunduğu Hizmetlerle Ön Planda Olacak


Ferdi müşterilerinin yanı sıra, ticari müşterilerine sunduğu eser ve hizmetlere yük veren Anadolu Sigorta, önümüzdeki devirde Ticari ve Ferdi Siber Güvenlik Sigortaları, Kefalet Sigortası, Devlet Takviyeli Ticari Alacak Sigortaları, Sektörel Kobi Paket Sigortaları ve Yönetici Sorumluluk sigortalarında gelişim ivmesini yükseltmeye devam edecek.

Anadolu Sigorta, geçtiğimiz yıl ön plana çıkan eser ve hizmetleriyle kişisel müşterilerinin yanı sıra ticari müşterilerine de yenilikler sunmaya devam etti. Ticari ve Ferdi Siber Güvenlik Sigortaları, Kefalet Sigortası ve Devlet Takviyeli Ticari Alacak Sigortaları, Sektörel Kobi Paket Sigortaları ve Yönetici Sorumluluk alanlarında güçlü büyümesini sürdüren Anadolu Sigorta, 2022 yılında bu alanlarda gelişim ivmesini üst düzeylere taşımayı hedefliyor.

“Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortasında çok önemli bir büyüme gerçekleştirdik”

Pandeminin tesiriyle şirketler, teknolojiye ahenk sağlama konusunda süratli gelişme kaydetmeye başladı. Operasyonların ve iş süreçlerinin teknolojiyle daha çok bütünleşmesi yeni bir risk alanı siber riskleri ortaya çıkardı. Siber risklere bağlı olarak işletmeler, iş sürekliliğini ve prestijini zedeleyen durumlarla karşılaşabiliyor.

Sigorta bölümünün siber risklere karşı kişisel ya da ticari segmente özel sigorta tahlilleri sunabildiğini açıklayan Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez, “Yeniliğe açık yüzümüz ile pandemi periyodundan çok daha evvel hayata geçirdiğimiz Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortası, sigortalılarımızı poliçe kapsamı dahilinde data muhafaza hasarları, iş durmasından kaynaklanan ziyanlar, şahsî datalarla ilgili idari para cezaları, siber fidye hasarları üzere birçok riske karşı koruyor. Geçtiğimiz yıl Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortasında epeyce değerli bir üretim gerçekleştirdik” dedi.

Siber güvenlik sigortalarında, Ticari Siber Güvenlik için paket tahlillerin yanı sıra kişisel müşterilerin değişen gereksinimlerine hitap eden ve paket halindeki Ferdi Siber Güvenlik Sigortası eserlerinin bulunduğunu belirten Sönmez, şöyle devam etti: “Bireysel Siber Güvenlik Paket Sigortası’nda banka internet şubesi, başka finansal kurumlara ilişkin internet hesapları, kredi yahut banka kartları ve taşınabilir bankacılık hesaplarına ulaşmak için kullanılan şahsî şifrelerin teknolojik usullerle çalınması ya da şifrelerin bir oburu tarafından ‘ödül kazandınız’ üzere vaatlerle sigortalının isteği dahilinde öğrenilmesi durumunda finansal kurumun karşılamadığı ekonomik kayıplar, poliçe kapsam ve limitleri ile karşılanıyor. Her iki eserimizi birlikte değerlendirdiğimizde yaklaşık yarı yarıya bir dağılımdan kelam edebiliriz. 2021 yılında 10 bin adede yakın poliçe düzenledik. Ayrıyeten, sigortalılara sunduğumuz Anadolu Siber Güvenlik hizmeti ile dark web ve deep web üzerinden ferdî bilgiler taranabiliyor. Böylece sigortalılarımız siber tehlikelere karşı korunuyor. Siber riskler karşısında inançta hissetmek isteyen ve karşılaşabileceği riskleri sigorta teminatı ile korumak isteyen herkes için siber güvenlik sigortasını yaptırmalarını öneriyoruz.”

“2021 yılında kefalet sigortalarında da değerli bir prim üretimi gerçekleştirdik”

Kefalet sigortaları ile lehtar olan üçüncü tarafın ziyanlarının sigortalı ismine telafi edilebildiğini belirten Levent Sönmez, “Sigorta şirketi, sigortalının kefili pozisyonunda, sigortalının lehtara olan borcunu yerine getirmemesi nedeniyle lehtarın maruz kalabileceği ziyanları poliçe kapsamına bağlı olarak tazmin ediyor. Kefalet sigortalarının ihale iştirak süreçlerinde teminat mektubu yerine geçebilmesi, şirketleri finansal manada rahatlatarak, bankalar nezdindeki kredi limitlerinin aktif kullanımını sağlıyor. Ayrıyeten, Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliği ve Kamu Teminat Projesi kapsamında fiziki kefalet senedi kullanımı kaldırılarak süreksiz kefalet senedi karşılığı olarak süreksiz elektronik kefalet senedi kullanımı uygulamasına başlandı. Bu uygulama çerçevesinde e-ihalelerde süreksiz senet düzenlendiğinde, senet elektronik imzalı olarak otomatik Takasbank sistemine aktarılacak. Uygulamadaki bu değişiklikle süreksiz senet taleplerinde önemli artışlar yaşanılabileceğini düşünüyoruz. Hasebiyle, kefalet sigortalarındaki taleplerde artış eğiliminin devam edeceğini öngörüyoruz. 2021 yılında yaklaşık 40 milyon TL’lik bir üretim gerçekleştirdik. Birçok şirkete kefalet sigortasında müdafaa sağladık. 2022 yılında da şirketimizin bu alandaki gelişim ivmesini üst düzeylere taşıyacağını öngörüyoruz” dedi.

“Devlet Dayanaklı Ticari Alacak Sigortası’nda geçtiğimiz yıl 35 milyon TL prim üretimi gerçekleşti”

Devlet Takviyeli Ticari Alacak Sigortası’nın, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2019 yılında yürürlüğe aldığı ve sigorta havuzu modeli ile desteklenen bir sigorta eseri olduğunu açıklayan Sönmez, “Devlet Takviyeli Alacak Sigortası ile poliçe başlangıcından sonra gerçekleşen yurtiçi satışlardan doğan ticari alacaklar belirlenen vade ve kurallar doğrultusunda teminat altına alınıyor. Bu kapsamda bakanlık tarafından belirlenmiş sigorta teminatlarını sunuyoruz. Böylece sigortalı gerçekleştirmiş olduğu yurtiçi satışlarının vadesinde tahsil edilememesi riskini, poliçe ile garanti altına alarak finansal geleceğini daha öngörülebilir hale getiriyor. Dal bilgilerini değerlendirdiğimizde geçtiğimiz yıl bu alanda yaklaşık 35 milyon TL’lik bir üretim bulunuyor. Genel olarak değerlendirdiğimizde sigorta şuurunun artması ve gerçekleşen riskler ile artan farkındalık, alacak sigortalarının gelişimine katkı sağlayacaktır. Eserin gaye kitlesinin genişlemesine yönelik yapılan düzenlemelerin de tesiriyle Devlet Takviyeli Ticari Alacak Sigortasına olan taleplerde 2022 yılı içinde artış bekliyoruz” diye konuştu.

“Sigorta teminatı, iş sürekliliğine dayanak olurken artan riskler karşısında da tahlil sunuyor”

Son yıllarda sarsıntı, sel ve doluda yaşanan frekans sıklıklarının işletmeleri ani ve beklenmedik sonuçlarla karşı karşıya bırakabildiğine değinen Sönmez; “Sigorta teminatı, iş sürekliliğine dayanak olurken, artan riskler karşısında da tahlil sunuyor. Yangın ve Doğal Afetler branşında uzun yıllardır güçlü pozisyonunu sürdüren şirketimiz, Kobi Paket Sigortası ile kobilerin işletme binası, işletmede bulunan makine, demirbaş, elektronik aygıt, nakit para ve değerli evrak, dekorasyon üzere değerlerini geniş kapsamlı teminatlar ile tek bir poliçede sigorta teminatına alabiliyor.” dedi. Poliçe kapsamında ayrıyeten, sektörel bazdaki paket sigortalar ile de market, eczane, akaryakıt servis istasyonu, hoşluk merkezi, restoran, turistik tesisler, eğitim kurumları, sıhhat kurumları ve oto galerileri üzere özelleşmiş sigorta tahlilleri de sunuluyor.

Öbür yandan şirket varlıklarının ve yatırımcı beklentilerinin yönetildiği yönetici konumlarının da epey büyük riskler barındırdığına değinen Sönmez, Yönetici Sorumluluk Sigortası ile yöneticilerin, misyonlarını yerine getirirken yapabilecekleri kasıt dışı kusur ya da ihmaller sebebi ile oluşan ziyanlarının teminat altına alındığını tabir etti. “Ürün portföyümüzde bulunan Yönetici Sorumluluk Sigortası, iş sürekliliğini ve yöneticilerin büyük projeler karşısında karar alma süreçlerini destekliyor. Ziyana uğrayan tarafların yöneticilere yönelttiği tazminat talepleri ve taleplere ait yapılacak türel savunma masrafları da poliçe kapsamında karşılanıyor. Ayrıyeten, resmi kurumlar tarafından yöneticilere kesilen idari para cezaları da ek teminat ile sigorta teminatı altına alınabiliyor” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.