Gaz ve Karın Şişkinliği Toplumsal Hayatı Etkiliyor


Türkiye’de her 4 şahıstan 1’inde görülen şiddetli gaz ve karında şişkinlik şikayeti, bireylerin ömür kalitesini direkt etkiliyor. Mide ve bağırsakta az ölçüde oluşan gaz olağan olurken, uzun süren mide ve karındaki şişkinlik ise önemli sıhhat sorunlarını beraberinde getiriyor. Sindirim sistemi hastalıkların şişkinliğin en büyük nedenlerinin sindirim sistemi hastalıklarından ötürü oluştuğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik, ‘’Kontrolsüz gaz çıkarma, sık geğirme isteği ve şişkinlik üzere sindirim sisteminde görülen rahatsızlıklar bireylerin toplumsal hayattan izole olmalarına sebep oluyor. Gaz ve şişkinlik oluşumunu engellemenin kolay usulleri olsa da birtakım hastalarda endoskopi ve kolonoskopi üzere teşhis usulleri kullanıyoruz. Lakin genel olarak karın şişkinliği ve gaz tedavisinde bireylerin ömür hallerini değiştirmesi büyük ehemmiyet taşıyor’’ dedi.

Karın şişkinliği birçok kişinin hayatını etkiliyor. İnsan bedenindeki bağırsaklar ve mide bakterileri tarafından oluşturulan gazlar kişiyi rahatsız etmese de, bedende gaz ölçüsü arttığında organların duvarında gerilmeler meydana geliyor. Böylece karında oluşan şişkinlik kimi vakit gaz çıkarma, karın ağrısı üzere durumları beraberinde getiriyor. Bu kapsamda karın şişliğinin tedavisi için bireylerin öncelikle beslenme halini değiştirmesi gerektiğinin altını çizen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik, ‘’Aşırı gazlı içecek tüketimi, kabızlık, sindirim bozuklukları, bedenin susuz kalması üzere birçok neden, şişkinliğe ve gaz oluşumuna sebep oluyor. Bu yüzden karın şişliği tedavisinde hastalara önerdiğim su diyeti ile ömür biçimini sisteme sokarak, ilaçsız bir formda tedavi edilmesini sağlıyoruz. Bu süreçte kıymetli olan bedendeki ağır metallerin, toksinlerin, atık unsurların, bakteri, parazit ve mantarların temizlenmesini sağlamak. Hasebiyle bağırsaklar rahatlıyor ve şişkinlik gaz üzere şikayetler ortadan kalkıyor’’ diye belirtti.

Toplumsal Hayatınızdan Olmayın!

Toplumun büyük bir kısmını etkileyen karın şişkinliği ve gaz hasebiyle şahısların toplumsal hayatı da kısıtlanıyor. Bu kapsamda birkaç değerli noktaya değinen Dr. Hamit Çelik, ‘’Gaz ve şişkinlik için su tüketimi kıymetli bir rol oynar. Günde 2,5 litre su içmek tuvalet alışkanlığının oluşmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra karın şişkinliği olan hastalara uyguladığımız su diyeti programı ile günde tek bir besin, susadığı kadar su ve yanında ek olarak verdiğimiz vitamin destekleri ile hastalar 60 ile 120 gün içerisinde tedavileri tamamlanmış ve şişkinlik ortadan kalkmış oluyor. Su diyeti tedavisi sindirim sistemini denetliyor, bedendeki atıkları temizliyor ve bağışıklık sistemini nizama sokuyor’’ diye belirtti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.