7 STK’dan cinsiyet eşitliği için ortak bildiri


Küresel Compact Türkiye, TÜSİAD, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), TÜRKONFED, KAGİDER, İdare Şurasında Bayan Derneği ve 30 Kulübü iş birliği ile “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Çabucak Şimdi!” aktifliği gerçekleşti. İş dünyasının önde gelen temsilcileri, düzenlenen aktiflikte toplumsal cinsiyet eşitliği için bugünden atabileceği somut adımları tartıştı ve âlâ örneklerini paylaştı.

Toplumsal cinsiyet eşitliği hem ülkemizde hem de dünyada ilerlemenin en yavaş olduğu alanların başında geliyor. Mevcut süratle devam edersek global seviyede toplumsal cinsiyet eşitliği için 136 yıla, ekonomik eşitlik için 267 yıla gereksinimimiz var. İş dünyası ise bayan istihdamındaki hissesi, geniş coğrafyalara yayılan kıymet zincirleri ve geniş kitlelere ulaşabilme kapasitesiyle toplumu dönüştürme gücüne sahip. Bu gücün farkında olarak toplumsal cinsiyet eşitliği için iş dünyasını harekete geçirmeyi hedefleyen 7 sivil toplum kuruluşu, iş dünyasına düşen rolü ve bugünden atılması gereken somut adımları tartışmak için 3 Mart tarihinde çevrimiçi gerçekleştirilen aktiflikte bir ortaya geldi.

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Çabucak Şimdi!” temasıyla gerçekleştirilen aktifliğin birinci oturumunda; Küresel Compact Türkiye, TÜSİAD, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), TÜRKONFED, KAGİDER, İdare Heyetinde Bayan Derneği ve 30 Kulübü’nün liderleri yer aldı.

Gazeteci Şelale Kadak’ın moderatör olduğu oturumda konuşan idare heyeti liderleri, aşağıdaki bildirileri verdi.

TÜSİAD İdare Konseyi Lideri Simone Kaslowski: “Öncelikle şunu içselleştirmek gerekiyor: Toplumsal cinsiyet eşitliği, en başta bir insan hakları problemi. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamadan, demokrasiyi, kalkınmayı başardık diyemeyiz. Geleceği yeni bir anlayışla inşa etmeye muhtaçlık var. Bu anlayışın temelinde de bayan ve erkeğin hak, özgürlük, fırsat ve temsilde eşitliğini sağlamak var.”

Küresel Compact Türkiye İdare Konseyi Lideri Ahmet Dördüncü:Toplumsal cinsiyet eşitliği için eforlarımızı ivmelendirmemiz kural. Seneye hala eşitliğin değerinden, kaybettiğimiz fırsatlardan, adil ve eşit bir gelecek hayalinden bahsedebilir yahut eşitlik için yol haritamızı, somut amaçlarımızı ve elde ettiğimiz gerçek ilerlemeyi konuşabiliriz. Bir sonraki 8 Mart’ı nasıl kutlayacağımız bugün atacağımız adımlara bağlı.

SKD Türkiye İdare Şurası Lideri Ebru Dildar Edin:Ekonomik ve toplumsal refah için bayanların toplum içerisinde güçlü ve eşit bir yere sahip olması gerektiğini savunuyoruz. SKD Türkiye olarak yaptığımız çalışmalarla bayanların karar düzeneklerine daha fazla dâhil edilmesini ve dijital yetkinliklerinin artırılarak geleceğin işinde eşit şartlarla var olmalarını hedefliyoruz.”

TÜRKONFED İdare Konseyi Lideri Orhan Turan: “Güçlü toplum, iktisat ve demokrasi bayanın hayatın tüm alanlarına iştirakiyle mümkündür. Bayanların, ömrün her alanına tam eşitlikle iştiraki için adil bir sistem inşa etmeli; yaşadıkları sıkıntıları önlemek için ulusal siyaset ve stratejileri belirleyen temel evraklarda, toplumsal cinsiyet eşitliğini gaye haline getirmeliyiz.”

KAGİDER İdare Konseyi Lideri Emine Fazilet: “İnsanlığın bir geleceği olacaksa şayet, bunun için yeşil ve döngüsel bir iktisadın yarattığı; daha adil, fırsat eşitliğinin daha yüksek olduğu, dezavantajlı kısımların daha fazla görüldüğü sürdürülebilir bir sistem gerekiyor. Bu sürdürülebilir sistemin anahtarı ise toplumsal cinsiyet eşitliğidir, bayanların sürece tam iştirakini sağlamaktır.”

YKKD İdare Heyeti Eşbaşkanı Burçak İnanç: “Cinsiyet eşitsizliği tüm hayatımızı olumsuz etkiliyor. Bugünkü davetimiz bu muhtaçlığı içselleştirmiş ve elini taşın altına koymaya hazır herkese. Gayelerimiz ve bu ülkenin geleceği için dileklerimiz örtüşüyorsa lütfen artık siz de katılın ki evvel bayanları, sonra da çeşitlilik için muhtaçlığımız olan tüm kümeleri karar sistemlerinin içine daima birlikte taşıyalım.”

30 Kulübü Türkiye İdare Konseyi Lideri Melsa Ararat: “Bilimsel araştırmalar bayanların toplumsal statüsünün erkeklere oranla daha düşük olmasının ülkelerde yoksulluk mümkünlüğünü 1.5, otokratik ve yolsuz iktidar mümkünlüğünü 3.5, şiddeti ise 1.6 kat artırdığını gösteriyor. Bayanların ekonomik karar organlarında ve idarede manalı oranlarda yer alması bu nedenle her ülke için bir beka sıkıntısıdır.”

UN Women Türkiye Programlar Yöneticisi Zeliha Ünaldı moderatörlüğünde gerçekleşen “Kadınlar için İşin Geleceği” oturumunda ise Koç Holding Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ebru Bakkaloğlu Tüzecan, Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hareket Özgür, TSKB Genel Müdürü Ece Börü ve McKinsey&Company Ortağı Pınar Gökler yer aldı. Oturumda dijitalleşen çalışma hayatı ve geleceğin işleri çerçevesinde bayanların işgücüne iştirakinin artırılması ve yetenek dönüşümü mevzuları ele alındı, düzgün uygulama örnekleri paylaşıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.