Karşıyaka Dayanışma Platformu Yine Umut Olacak


Karşıyaka Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle, pandemi sürecinde maddi zorluk yaşayan vatandaşlar ile hayırseverleri buluşturmak emeliyle kurulan ve 292 günde yaklaşık 1 milyon 700 bin TL bedelinde yardımın muhtaçlık sahiplerine ulaşmasına aracılık eden Karşıyaka Dayanışma Platformu, yine faaliyete geçti. Bu hafta prestijiyle faal hale gelen platform, son aylarda gitgide derinleşen ekonomik krizden etkilenen yurttaşlara takviye verecek. Kirada oturan, işsiz olan ya da taban fiyatla çalışanlara, fatura ve kira ödemeleri için yardımlar yapılacak.

KİRA VE FATURA YARDIMI

Karşıyaka Dayanışma Platformu, karsiyakadayanismasi.com adresli internet sitesi, 0549 260 02 24 numaralı WhatsApp ve telefon çizgisi üzerinden faaliyetlerini sürdürecek. Muhtaçlık sahibi vatandaşların müracaatları internet sitesi üzerinden alınacak. Müracaatlar tek tek incelenerek konut tespiti ve gerekli denetimler yapılacak. Bilgileri doğrulanan müracaatlar; isimler zımnî tutularak, sistemin verdiği otomatik rumuzlar ve kısa öyküleriyle birlikte birebir sitede kısa yayımlanacak. Hayırsever vatandaşlar da buradan müracaatları inceleyebilecek ve telefon üzerinden platform ile irtibata geçerek yardımda bulunabilecek. Kira ödemeleri direkt olarak mesken sahiplerine, fatura ödemeleri de ilgili kurumlara yapılacak. Dayanışma Platformu grubu, tüm bu süreçlerin en sağlıklı, şeffaf ve muteber biçimde yürümesini sağlayacak.

“BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ”

Yardım bekleyenler ile yardım edenleri buluşturan Karşıyaka Dayanışma Platformu’nun gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi veren yetkililer “Platformumuz, Karşıyaka Belediye Liderimiz Dr. Cemil Tugay’ın talebi üzerine kurulmuş, ilçemizde faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin iş birliğiyle Eylül 2020’de faaliyete geçmişti. “Birlikte daha güçlüyüz” diyerek çıktığımız bu yolda amacımız; salgının ağırlaştırdığı sosyo-ekonomik problemleri dayanışma içerisinde azaltabilmekti. Hayırseverlerimiz bu projeye çok sahip çıktı. Başta Karşıyakalılar olmak üzere, yurt içinden ve yurt dışından çok takviye gördük. Bu sayede 292 günlük süreçte 3 bin 325 farklı yardım talebi yanıtlandı. Depremzedelere de değerli takviyeler verildi. Yapılan tüm bu yardımların toplam maddi kıymeti 1 milyon 700 bin TL’ye yaklaştı. Başka yandan koordineli olarak çalıştığımız Karşıyaka Belediyesi Toplumsal Yardım İşleri Müdürlüğü de birebir süreçte vatandaşlarımıza yaklaşık 2,5 milyon TL’lik dayanakta bulundu. Platform olarak artık de, şiddetli ekonomik kaidelerden ötürü geçinemez hale gelen yurttaşlarımızın fatura ve kira yüklerine omuz verebilmek için tekrar yola çıkıyoruz. Karşıyaka Belediyesi, sivil toplum örgütlerimiz ve hayırseverlerimizin birleşen gücüyle, dayanışmamızı daha da büyüteceğimize inanıyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.