“Original by Nature” standında bir ömür döngüsü tamamlanıyor


Yeni jenerasyon sanat ve tasarım platformu Mercado’nun Pernod Ricard Türkiye ana sponsorluğunda hayata geçirdiği “Original by Nature” isimli standı kapılarını açtı. 1-22 Mart tarihleri ortasında Akaretler Sıraevler No:19’da ziyaret edilebilecek stant, iklim krizi karşısında kentsel tarım teklifini odağına alıyor. Camın ileri dönüşümü ve dijital sanatla beslenen kentsel tarım enstalasyonu, sudan aldığı ilhamla sanatı yaşayan bir sisteme dönüştürüyor.

Kurgusu bağımsız genç dizayncı ve sanatkarları destekleyen Mercado’ya ilişkin olan ve dönüşümün yarattığı döngüsellikten ilham alan tecrübe merkezli Original By Nature standı kapılarını açtı. Cam sanatkarı Hükümran Kemal Vuruşan, dijital sanatçı Ecem Dilan Köse ve sürdürülebilir üretimi odağına alan Ek Biç Ye İç toplumsal teşebbüsünün imzasını taşıyan stant, 1-22 Mart tarihleri ortasında Akaretler Sıraevler No:19’da ziyaret edilebiliyor. Pernod Ricard Türkiye’nin ana sponsorluğunda ve tarihi dokusunun yanında dinamik yapısıyla da İstanbul’un en kıymetli kültür sanat destinasyonlarından olan Akaretler Sıraevler’in yer sponsorluğunda gerçekleşen stant, iklim krizi karşısında kentsel tarım teklifini odağına alıyor.

İklim değişikliği karşısında kentsel tarımı alternatif bir tahlil önerisi olarak göstermeyi ve ilham olmayı amaçlayan stant tıpkı vakitte günümüzün en kıymetli sorunlarından besin krizine de dikkat çekiyor. Çıkış ilhamını, lokal üreticileri ve kentsel tarımı destekleyen, etrafında saf ve doğal kaynak suları bulunan ve bu tabiattan alarak kullandığı suyun 96’sını geri veren İskoçya’daki bir damıtım konutundan alan Original By Nature projesi, bir sürdürülebilirlik hareketi. Geçtiğimiz yıl üç değerli şefle hayata geçirdiği sıfır atık menü projesinin akabinde devam niteliğindeki Original By Nature, bu sene ise kentsel tarım ve sürdürülebilirliği bütüncül olarak ele alıyor.

“Original by Nature” standında bir ömür döngüsü tamamlanıyor

Kullanılmış şişelerin ileri dönüşümüyle çalışan bir kentsel tarım sisteminin merkezde yer aldığı çok katmanlı projede, bir hayat döngüsünün tamamlanmasına şahit oluyoruz. Ömrü biten şişeler amorf formlara bürünerek bir sanat yapıtına dönüşüyor ve içerisinde hidroponik tarım sistemiyle bitkiler yetiştiriliyor. Sanat yapıtı içerisinde yetişen fesleğen, reyhan, marul, pazı üzere bitkiler stant müddetince hasat edilerek sofraya geri döndürülüyor ve yemeklerde, kokteyllerde kullanılıyor. Akabinde sofrada kullanılan şişeler tekrar bu döngüye katılarak dönüşümün bir kesimi oluyor.

Hâkim Kemal Vuruşan’ın kullanılmış şişeleri ileri dönüştürerek tasarladığı enstalasyona, Ecem Dilan Köse’nin dijital sanat yapıtları eşlik ediyor. Dijital sanat yapıtına yerleştirilen ve bitkileri besleyen mor ışık sayesinde enstalasyon yaşayan bir organizmaya dönüşüyor. Ecem Dilan Köse’nin stant kapsamındaki dijital sanat yapıtlarının daha sonra NFT olarak satışa çıkarılması ve buradan elde edilen gelirin kentsel tarımda kullanılması planlanıyor.Kentsel tarım uygulamalarıyla bilinen Ek Biç Ye İç takımı de projede iş birliğiyle yer alıyor ve sistemin çalışması konusundaki teknik takviyesi sağlıyor.

** Toplu fotoğraf künye: İbrahim Tunç (Ek Biç Ye İç, Şef), Hükümran Kemal Vuruşan (Cam sanatçısı), Yağız Genç (Mercado), Ecem Dilan Köse (Dijital sanatçı) , Selçuk Tümay (Pernod Ricard Ortadoğu Kuzey Afrika ve Türkiye Genel Müdürü ),_Zümrüt Yezdani Kedik (Pernod Ricard Türkiye Hukuk Müşaviri ve Kurumsal Bağlantı Müdürü), Tuna Mert (Mercado)

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.