İzmir iktisadına 100 milyon dolarlık katkı


Türk fuarcılığının başşehri İzmir’de 2022’de düzenlenecek 31 fuarın kent iktisadına yaklaşık 100 milyon dolar katkı sağlaması bekleniyor. Kentin refahını büyütmek ve adil paylaşımını sağlamak maksadıyla fuarları dört mevsime yaydıklarını söyleyen Lider Soyer, “Atamızın emanetine sahip çıkıyor, dünya sıralamasında üst sıraları zorlayan fuarlarımızı büyütüyor, ülkemizin kalkınmasına katkı sağlıyoruz” dedi.

İzmir bu yıl da “fuarcılığın başkenti” unvanını elinden bırakmıyor. Bu yıl düzenlenecek 31 fuarda İzmir 8 bini yerli ve yabancı iştirakçi olmak üzere 2 milyona yakın ziyaretçiyi ağırlayacak. Fuarların kent iktisadına yaklaşık 100 milyon dolar katkı sağlaması ve 5 milyar dolarlık iş hacmi yaratması bekleniyor.

Sanal fuarlar yardımıyla fuar düzenlemekten pandemide bile vazgeçmediklerini belirten Lider Soyer, “İzmir, İktisat Kongresi ile başlayan fuarcılık kültüründe Türkiye’de öncü bir kent. İzmir’in bu öncülüğünü yeni fuarlarla taçlandırıyoruz. Fuarları yoksulluk ve krizle gayrette bir araç olarak görüyoruz. Yeni fuarları planlarken, İzmir’in ve Türkiye’nin üretim ve ihracat trendlerini titizlikle inceliyor, hizmet, imalat ve sanayi, tarım ve besin kesimlerine öncelik veriyoruz. Kentimizin refahını büyütmek ve adil paylaşımını sağlamak amacıyla fuarlarımızı dört mevsime yayıyoruz. Ceddimizin mirasına sahip çıkıyor, dünya sıralamasında üst sıraları zorlayan fuarlarımızı büyütüyor, İzmir’in memleketler arası tanınırlığının artmasına ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlıyoruz” dedi. 2021 yılında düzenlenen fuarların ülke ihracatına büyük katkı sağladığını, İzmir’in Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan 4. kent olduğunu vurgulayan Lider Soyer, şöyle konuştu: “14 yeni fuarımızla birlikte 2022 yılında da kentimizin iktisadını ve ülkemiz ihracatını büyütmeye devam edeceğiz. Bu sorunlu süreçten çalışarak, üreterek, ihracat yaparak ülkemizin geleceğine katkı koymak üzere bir misyonumuzun olduğu şuuruyla çıkacağız.”

Yeni fuarlar neler?
İZFAŞ Terra Madre, Flowera, Logistech fuarlarını takvimine eklerken, Wecycle, Brandex, IBS Anne, Bebek ve Çocuk, Road2 Tunnel, Ar-Ge Ür-Ge İnovasyon Sanayi ve Teknolojileri, İmatech ile Yapı, Emlak ve Kentsel Dönüşüm fuarlarını güç birliği yaptığı fuarcılık firmaları ile hayata geçirecek. Dünyanın en büyük besin hareketi Slow Food önderiğinde iki yılda bir İtalya’da yapılan Terra Madre Gastronomi Fuarı, Terra Madre Anadolu İzmir, bu yıl 2 – 11 Eylül’de Kültürpark’ta organize edilecek. 91. İzmir Enternasyonal Fuarı ile eş vakitli Türkiye’de birinci defa düzenlenecek fuar, küçük üreticileri dünya ile buluşturacak.

Fuar İzmir’de İZFAŞ ve İZFAŞ işbirliği ile düzenlenen 2022 fuarları tarih sırası ile şöyle:

Agroexpo 400 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı
Türkiye’nin en büyük, dünyanın 6. büyük tarım ve hayvancılık fuarı olan Agroexpo, Türkiye iktisadına büyük katkı sağlamaya devam ediyor. AGROEXPO-17. Memleketler arası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, bu yıl 2-6 Şubat tarihlerinde Fuar İzmir’de yapıldı. Tohumculuk, Gübre, Sulama Sistemleri, Fide ve Fidancılık, Yem, Yem Katkı, Yedek Modül, Süt ve Et Teknolojilerini içeren fuar 398 bin 536 ziyaretçiyi ağırladı. Fuarda büyük-küçük üretici, dünyanın farklı noktalarından kesim temsilcileri ile buluştu.

HORECA’da kesimin devleri buluştu
İzmir Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde 16- 19 Şubat tarihlerinde yapılan HORECA FAİR 3. Milletlerarası Otel Ekipmanları, Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Konut Dışı Tüketim Fuarı’nda otel, konaklama, günübirlik ağırlama tesisleri, restoran, kafe, pastane, cümbüş yerleri, catering firmaları, endüstriyel mutfak ekipmanları, hazırlama ve servis ekipmanları yer aldı. Fuara 15 bin profesyonel ziyaretçi katıldı.

Konfor ve estetik bu fuarda
Türkiye’nin mobilya ihracatına katkı sağlayarak dünya mobilya ihracatındaki sıralamada birinci 5 ülke ortasında yer almayı ve İzmirli üretici firmalarının mobilya ihracatından daha fazla hisse almasını sağlamayı hedefleyen MODEKO 33. Milletlerarası İzmir Mobilya Fuarı, 2-6 Mart tarihlerinde düzenleniyor. 300 firma ve 750 markanın iştirakiyle açılan fuar; Batı Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Kuzey Amerika olmak üzere 50 farklı ziyaretçiyi ağırlayacak.

Deri bölümü dünyaya İzmir’den açılıyor
Deri, konfeksiyon ve saraciye kesimini İzmir’de buluşturacak LEATHER&MORE 4. Deri ve Deri Konfeksiyon Fuarı, İZFAŞ tarafından yapılacak. Deri ve deri giysi markalarının, perakendecilerinin, toptancılarının ve tasarım firmalarının en yeterli yerli ve yabancı deri ve deri giysi üreticileri ile bulaşabilmeleri hedefiyle düzenlenen fuar, Avrupa, Rusya, Kazakistan ve Balkanlar’dan iştirak bekliyor.

48. Shoexpo rüzgarı
Leather & More Fuarı ile uzun yıllardır düzenlenen ve ayakkabı bölümünü bir ortaya getiren SHOEXPO 48. İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı da yapılacak. 16-19 Mart tarihleri ortasında düzenlenecek fuar, Türkiye ve dünyanın her yerinden firmaları ağırlayacak. Fuara Rusya, Balkanlar, Avrupa, Ortadoğu’dan bölüm profesyonelleri bekleniyor.

Doğal taş dünyası Marble İzmir’de buluşuyor
İZFAŞ tarafından düzenlenen MARBLE İZMİR – Milletlerarası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 27. sefer doğal taş dalını İzmir’de buluşturacak. Bölümünde dünyanın en kıymetli fuarlarının başında gelen Marble İzmir, doğal taşlar, mermer ocakları, iş makinaları, fabrika ve atölye makinaları ve sarf materyallerini binlerce bölüm profesyoneline sunacak. Amerika ve Avrupa’dan ziyaretçilerini bekleyecek fuar, 30 Mart-2 Nisan tarihleri ortasında yapılacak.

Bu yıl birinci kere geri dönüşüm fuarı yapılacak
Bu yıl birinci kere düzenlenecek fuarlardan birisi olan WE-CYCLE 1. Etraf ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı, 12- 14 Mayıs tarihlerinde geri dönüşüm kesimini İzmir’de buluşturacak. Fuar dirençli kent olma yolunda gelecek jenerasyonlara yaşanabilir bir etraf bırakmak için kentte atık oluşumunun engellenmesi, azaltılması, atıkların kaynağında farklı toplanarak geri dönüşüme kazandırılması, toplumda geri dönüşüm kültürünün yaygınlaştırılması, farkındalık yaratmak ve kaynakların gereksiz kullanımının önüne geçmek emeli ile düzenliyor.

Marka zinciri geliştirme fuarı düzenleniyor
Bu sene birinci defa yapılacak fuarlardan biri de BRANDEX 1. Bayilik, Marka Zinciri Geliştirme ve Yatırım Fuarı olacak. 12-15 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Brandex; besin, bilişim, dokumacılık, restoran, mağazacılık, otelcilik, hazır giysi, eğitim, takı, mobilya, hizmet, kozmetik, oyuncak, zücaciye dallarını İzmir’de buluşturacak.


Hobi ve Spor Şenliği bir hafta sürecek
Bu yıl yeniden birinci defa 14-21 Mayıs tarihleri ortasında Hobi ve Spor Şenliği yapacak. Besin, Bilişim, Dokumacılık, Restoran, Mağazacılık, Otelcilik, Hazır Giysi, Eğitim, Takı, Mobilya, Hizmet, Kozmetik, Oyuncak, Zücaciye bölümlerini buluşturacak şenlik, 7’den 70’e herkese açık olacak.

Türkiye’nin birincisi
Bu yıl birinci kere yapılacak fuarlardan oburu de MARENTECH EXPO 1. Deniz Üstü Güç Teknolojileri Fuarı ve Konferansı. 25-27 Mayıs tarihleri ortasında yapılacak Marentech Expo,
deniz üstü sistemlerle güç üretimi, güneş santralleri, deniz üzerine kurulan rüzgâr santralleri bölümlerini buluşturacak.

Zeytin ve zeytinyağı kesimi 10. defa bir ortada
Zeytin ve zeytinyağının en kıymetli vilayetlerinden olan İzmir’de, OLIVTECH İZMİR-Zeytin, Zeytinyağı, Süt Eserleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı 10. sefer yapılacak. İZFAŞ tarafından 26-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek fuar zeytin, zeytinyağı, şarap ve üretim teknolojileri, süt eserleri, fermente eserler, ambalaj dallarını buluşturacak.

Organik eserler Ekoloji İzmir’de
Olivtech ile eş vakitli yapılan Ekoloji İzmir Fuarı ise 11. sefer kapılarını açacak. İZFAŞ tarafından yapılan fuar, organik sertifikalı eserler ve bölüm paydaşlarını İzmir’de bir ortaya getirecek.

İkinci ayakkabı buluşması
SHOEXPO 2022’de iki kez kapılarını açacak. 49. İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı 31 Ağustos-3 Eylül tarihleri ortasında düzenlenecek.

Dokuma tedarikçileri 5. kere İzmir’de
İzmir’de hazır giysi tedarikçileri 5. kere buluşacak. FASHION PRIME 5. Dokumacılık, Hazır Giysi Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı, İZFAŞ tarafından 31 Ağustos-3 Eylül tarihleri ortasında yapılacak. Dokuma bölümünü bir ortaya getirecek fuar Avrupa, Rusya, Ortadoğu, Balkanlar, Türki Cumhuriyetler’den profesyonelleri ağırlayacak.

Konfeksiyon makinaları da bu fuarda
Fashion Prime ile eş vakitli, FASHIONTECH İZMİR 2. Hazır Giysi, Konfeksiyon ve Baskı Makineleri, Dokumacılık Baskı Teknolojileri Fuarı da yapılacak. 31 Ağustos-3 Eylül tarihleri ortasında düzenlenecek fuar; hazır giysi ve konfeksiyon makinaları, dokumacılık makinaları ve dokumacılık baskı teknolojilerini bir ortaya getirecek.

İzmir Enternasyonal Fuarı 91 yaşında
Dünyanın en esaslı milletlerarası, ülkemizin ise birinci ve en eski fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl 91’inci yaşını kutlayacak. 2-11 Eylül 2022 tarihleri ortasında ticareti ve sanatı harmanlayacak fuar ile eş vakitli olarak Memleketler arası İzmir İş Günleri de düzenlenecek.

Terra Madre ile dünya gastronomi bölümü İzmir’de buluşuyor
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda, Slow Food’un (Yavaş Gıda) önderliğinde İzmir, “Terra Madre” gastronomi fuarına mesken sahipliği yapacak. İzmir’in lezzetlerini dünyayla buluşturacak Terra Madre Anadolu İzmir 2022, 2-11 Eylül 2022 tarihleri ortasında düzenlenecek. 91. İzmir Enternasyonal Fuarı ile eş vakitli olarak düzenlenecek fuarda, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Asya, Amerika, Afrika’dan besin ve gastronomi dalına dair tüm paydaşların buluşması hedefleniyor.


Anne, bebek çocuk fuarı geliyor
Türkiye’nin süratle büyüyen ekonomilerinden bebek ve bebek iktisadının motoru olacak IBS 1. Anne Bebek Çocuk Fuarı, 23-25 Eylül 2022 tarihleri ortasında kapılarını açacak. Kozmetik, dokumacılık, oyuncak, besin ve paklık eserlerini tıpkı çatı altında toplayacak fuar, ebeveynleri ağırlayacak.

Besin ve içecek kesimi dünyaya açılıyor
Bu yıl 28 Eylül-1 Ekim 2022 tarihleri ortasında birinci sefer düzenlenecek 1. Besin Fuarı besin ve içecek dalını İzmir’de buluşturacak. Avrupa’dan Orta Doğu’ya, Amerika’dan Asya’ya dünyanın tüm noktalarına besin ve içecek hammadde, üretim ile ihraç eserleri sağlayan firmalar İzmir’de birinci defa bir ortaya gelecek.

Pet İzmir 6’ıncı sefer kapılarını açacak
Evcil hayvan kesimine eser üreten yahut tedarik eden firmalar ile bu eserlerin pazarlama, dağıtım ve satışını gerçekleştiren firma ve şahısları bir ortaya getiren Pet İzmir Evcil Hayvan Fuarı, 29 Eylül-2 Ekim 2022 tarihleri ortasında 6’ıncı defa kapılarını açacak.

En büyük yatırımların fuarı
Road2Tunnel-5. Milletlerarası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı, 12-14 Ekim 2022 tarihleri ortasında ulaştırma, alt yapı yatırımları ve inşaat kesiminin profesyonellerini bir ortaya getirecek. İzmir iktisadına artı bedel katması beklenen fuarda, ulusal ve memleketler arası yatırımcılar, yüklenici firmalar, milletlerarası finans sağlayıcıları, kamu ve özel kesim paydaşları ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin alt yapı ve üst yapı yatırımlarının ortak bir sinerji yaratması hedefleniyor. Fuarda Rusya, Türki Cumhuriyetler, Balkanlar, Kuzey Afrika, Ukrayna’dan profesyonel ziyaretçiler ağırlanacak.

Süs Bitkileri Peyzaj ve Kesme Çiçek Fuarı birinci defa düzenleniyor
Bu yıl İZFAŞ tarafından birinci kere düzenlenecek FLOWERA 1. Süs Bitkileri Peyzaj ve Kesme Çiçek Fuarı 12-15 Ekim tarihleri ortasında yapılacak. Süs bitkileri üretim ve ihracatında önder İzmir’de, bu fuarla birlikte bölümün daha da gelişmesi ve ihracatın artırılmasını amaçlıyor. Bu fuar, 2026 yılında İzmir’de düzenlenecek İzmir Botanik Expo 2026’nın de birinci adımı olacak.

Savunma sanayi ve teknolojileri Fuar İzmir’de
Birinci defa düzenlenecek AR-GE ÜR-GE 1. İnovasyon Sanayi ve Teknolojileri Fuarı, savunma sanayi ve teknoloji dalındaki son gelişmelerin öncüsü olacak. 12-15 Ekim tarihleri ortasında yapılacak olan fuar Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinden iştirakçileri ağırlayacak.

Hoşluk sırları bu fuarda
Bu yıl 21-23 Ekim tarihleri ortasında ikinci sefer düzenlenecek BEAUTY EXPO İzmir Estetik Kozmetik Hoşluk Fuarı kozmetik, kuaför ve estetik dal temsilcilerini bir ortaya getirecek. Fuarda yeni teknolojik aygıtlar, en trend eserler, hoşluk ve bakım bölümüne ilişkin profesyonel markalar, dünyadaki son hoşluk trendleri, usul ve ekipmanları ziyaretçilere tanıtılacak. Konusunda uzman hekimlerin sunumları, kozmetik ve makyaj uzmanlarının anlatımları, fiyatsız profesyonel uygulamalar yer alacak.

Lojistik kesimi buluşuyor
İZFAŞ tarafından bu yıl birinci sefer ziyaretçilerle buluşacak fuarlardan biri de LOGISTECH 1. Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı. 26-28 Ekim tarihleri ortasında düzenlenecek fuarda kara yolu, deniz yolu, hava yolu, demir yolu lojistik firmaları, depolama, prefabrik üretim firmaları ve soğuk zincir firmaları, bilgi teknolojileri ve otomasyon firmaları, e-ticaret servis sağlayıcıları, taşıma araçları firmaları, yük taşıma ekipmanları firmaları, liman işletmecileri, banka, sigorta ve gümrükleme firmalarını bir ortaya getirecek.

Makine ve üretim kesimleri IMATECH’de bir ortaya gelecek
Makine ve üretim bölümlerini heyecanlandıracak IMATECH 1. Makine Sanayisi ve Üretim Teknolojileri Fuarı 2-5 Kasım tarihleri ortasında yapılacak. Birinci kere düzenlenecek fuarda Denizli, Bursa, Kocaeli, Manisa ve Eskişehir üzere İzmir’e yakın olan makine ve aksamlarının üretiminde öncü vilayetler İzmir’de bir ortaya gelecek. Fuarın İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin iktisadına ve istihdama katkıda bulunması hedefleniyor.

Modanın kalbi İzmir’de atacak
IF Wedding Fashion İzmir Gelinlik Damatlık ve Ağabeye Giysi Fuarı, bu sene 16’ıncı sefer kapılarını açacak. Üretim yapan firmaları perakendeci, toptancı ve zincir mağazalar ile buluşturan IF Wedding Fuarı, 22-25 Kasım tarihleri ortasında düzenlenecek. İZFAŞ tarafından düzenlenecek fuara 20 bin üzeri iştirakçi bekleniyor.

Kuyumculuk kesimi İzmir’de parlayacak
Bu yıl birinci defa düzenlenecek fuarlardan biri olan İzmir Kuyumculuk Fuarı, 22-25 Kasım tarihleri ortasında ziyaretçilerle buluşacak. Kuyumculuk ve mücevherat bölümünün ihracat yapmasına katkıda bulunması amaçlanan fuarda Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan ziyaretçilerin gelmesi bekleniyor.

Turizm dalına doping
Fuar İzmir, 8-10 Aralık tarihleri ortasında 16. TRAVEL TURKEY Milletlerarası Turizm Fuar ve Kongresi’ne konut sahipliği yapacak. Ulusal ve milletlerarası turizm aktörleri bu fuarda buluşacak ve iş mutabakatları yapılacak, yeni destinasyonlar keşfedilecek. Fuara 40 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor.

Doğaseverler bu fuarda buluşuyor
16. Travel Turkey Fuarı’yla eş vakitli düzenlenecek Travel Turkey İzmir Outdoor 2.’nci Kamp, Karavan, Tekne, Outdoor ve Ekipmanları Fuarı, 8-11 tarihleri ortasında kapılarını ziyaretçilere açacak. Fuarda karavan üreticileri, kamp ve karavan tedarikçileri, tekne üreticileri dalın son yeniliklerini bu fuarda tanıtacak. 45 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen fuara Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu ve Asya’dan da ziyaretçilerin gelmesi öngörülüyor.

Yapı, emlak ve kentsel dönüşüm fuarı beğenilen fuarlardan biri olacak
Fuar İzmir 22-25 Aralık tarihleri ortasında 1.Yapı, Emlak ve Kentsel Dönüşüm Fuarı’na konut sahipliği yapacak. Fuar, bölge yatırımcılarına dalın dev markalarındaki gelişme ve yenilikleri izleme imkânı sağlarken, yapı dalını de bölgenin gündemine taşıyacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.