Geçersiz İmza ile Bir Tarih Yok Oluyor


Türkiye’nin birinci markalarından 1874 kuruluşlu tarihi Sabuncakis, uydurma imza ile yok oluyor! Hem Osmanlı hem de Cumhuriyet periyodunda ülkemizin en kıymetli çiçeklerinden olan Sabuncakis bir mukaveledeki üstelik isimsiz bir düzmece imza ile markanın 4. nesil sahiplerinin elinden alınıyor.

1874 yılında Osmanlı periyodunda Beyoğlu’nda kurulan Sabuncakis o yıllarda ve Cumhuriyet’in birinci yıllarında ülkenin en kıymeti çiçekçisi olarak öne çıkıyordu. Hatta Atatürk’ün cenazesindeki tüm çelenkler ve daha sonra Anıtkabir inşa edildikten sonraki tüm anmalarda yer alan çiçeklerde tekrar Sabuncakis markası yer alıyordu. Ancak son yıllarda marka tescil, telif ve geçersiz imza davaları ile uğraşıyor. Sabuncakis’i kuran Istrati Sabuncakis’in 4. Jenerasyon torunu olan Meskeni Sabuncaki çiçek hazırlamaktan daha fazla vaktim mahkeme koridorlarında geçiyor diyor.

Sabuncakis’in davalık olduğu bireyler ise 1965 yılında şirkete çırak olarak giren Daştan kardeşler. Çalışmaları karşılığında şirketin yüzde 25 payı kendilerine verilen kardeşler, ilerleyen yıllarda yüzde 25 pay daha alarak şirketin yarısına ortak oluyorlar. 2000’li yıllarda ise türlü oyunlarla şirketin geri kalan paylarını Sabuncakis’lerin dördüncü jenerasyon torunlarının ellerinden alıyorlar. Hakikaten, düzmece imza olayı da o yıllarda gerçekleşiyor. Üstünde isim yazmayan kontrat de, Sabuncakis’in ticari unvanının kaşesinin üstüne atılmış bir imza ile Sabuncakis’in web sitesinin 2 yıllık dönemlerle Daştan kardeşlere devredilmesi öngörülüyor.

Bahisle ilgili açıklama yapan şirketin dördüncü jenerasyon temsilcisi Meskeni Sabuncaki; “Sahte imzalı kontrat ile maalesef mahkemeyi kazandılar. Mahkeme kararı ile web sitesi idaresinin kendilerine ilişkin olduklarını tez ettikleri periyotların gelirlerini faizi ile alacaklar. Bizim bu türlü bir parayı karşılama gücümüz yok. Bu da gerçek tarihi Sabuncakis’in sonu demek oluyor. Zira, bu parayı karşılayamadığımızdan haciz gelecek” dedi.

Yalnız düzmece imza olayı değil marka tescili hususlarında da yıllarca gayret ettiğini belirten Sabuncaki; “Marka tescil davalarını kazandık. Olağanda bu insanların Sabuncakis ismi ile rastgele bir teşebbüste bulunmamaları lazım. Buna karşın, her geçen gün Sabuncakis ismi ile farklı ve tescilli olmayan internet sayfaları açarak markamız üstünden haksız çıkar elde ediyorlar. Artık ise geçersiz imza ile alın terimiz ve emeğimiz ile kazandığımız paraları bizden faizi ile geri istiyorlar. Bu sorun yalnız para ya da marka sıkıntısı değildir. Türkiye’nin birinci markalarından birine karşı olan bir yok etme uğraşıdır. Hem Osmanlı’yı hem de Cumhuriyet’i görmüş bir tarihi ve kültürü ortadan kaldırmak istiyorlar.” dedi.

Düzmece imza olayı ile ilgili üst mahkemeye itirazda bulunduklarını lisana getiren Konutu Sabuncaki, buna karşın yasal olarak üst mahkeme kararını beklemeden davacıların haciz getirebileceğini belirterek; “Artık Sabuncakis’in bahtı, haciz memurlarının gelme vaktine bağlı. Yarın artık Sabuncakis var olmayabilir. Bu yüzden herkesten takviye bekliyoruz. Sabuncakis Osmanlı ile Cumhuriyet ortasında köprü kuran ve iki kültürü de bünyesinde eriterek yaşatan bir tarihtir. Bu tarihi daima birlikte yaşatalım.” dedi.

Bomonti’de küçük bir dükkanda ayakta kalmaya çalışan Sabuncakis, internet satışları ile bir tarihi ve kültürü yaşatmaya devam ediyor. Marka tescil davalarını kazanan markanın düzmece imza davasını kaybetmesi, 1874 yıllık bir kültürün yok olmasının önünü açıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.